Nauka

Andrzej Kruszewicz: byłem w rzeźni wiele razy i zawsze przeżywałem depresję

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 13:33
Autor ponad 30 książek o zwierzętach, przede wszystkim o ptakach, twórca ptasiego azylu w Warszawie i dyrektor warszawskiego zoo. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był dr Andrzej Kruszewicz.
Audio
  • Anna Stempniak rozmawia z drem Andrzejem Kruszewiczem (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Dr Andrzej Kruszewicz
Dr Andrzej KruszewiczFoto: PAP/Tomasz Gzell

Obrońcy zwierząt uważają, że wykorzystujemy zwierzęta na wszystkie możliwe sposoby. Andrzej Kruszewicz mówi wręcz o hipokryzji w relacji człowiek-przyroda, dlatego że z jednej strony walczymy ze znęcaniem się nad zwierzętami, a z drugiej strony w sklepie zapominamy, że mięso, które kupujemy jest częścią zwierząt.

- W czasie studiów weterynaryjnych byłem w rzeźni wiele razy i za każdym razem przeżywałem ciężką depresję. Zastanawiałem się głęboko, jak ludzie mogli doprowadzić do powstania przemysłu zabijania zwierząt? Wyrzucałem to z siebie, zamiatałem pod dywan, nie chciałem o tym myśleć - mówił w radiowej Jedynce.

Jednak nie tak łatwo jest zrezygnować z jedzenia mięsa, a dla niektórych wegetarianizm nie jest nawet wskazany. Co zatem robić, by ograniczyć cierpienie zwierząt?

- Ludzi, którzy prowadzą gospodarstwa rolne jest w Polsce bardzo wielu. I gdyby mądrzej tymi gospodarstwami zarządzać dałoby się uzyskać wiele produktów w sposób ekologiczny. Gdybyśmy zjadali zwierzęta, które zostały w Polsce upolowane, a nie sprzedawali tego mięsa Francuzom czy Niemcom to byłoby mniejsze obciążenie dla środowiska – powiedział Andrzej Kruszewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: "Po drugiej stronie lustra" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo, ornitolog, autor wielu książek o zwierzętach)

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 20.14

abi/kk

Czytaj także

Konkurs literacki na stulecie odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 22:10
Konkurs nosi tytuł #WOLNOŚĆ_czytaj_dalej. Uczestnicy konkursu mają za zadanie napisać powieść dla młodzieży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W teatrze można coś zobaczyć na próbę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 23:00
W przeddzień (prawie, bo święto jest 27.03) Międzynarodowego Dnia Teatru cała audycja jest poświęcona teatrowi. Bez aktora i widowni nie ma teatru, bo on polega na wymianie energii miedzy nimi. Gustaw Holoubek pisał, że to rodzaj rozmowy miedzy aktorem a widownią i widownią a aktorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór ze wspomnieniami o Gustawie Holoubku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 19:30
Był nie tylko aktorem, reżyserem, pedagogiem, dyrektorem teatrów, prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, posłem, senatorem. Był osobowością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta, którą pokochał marszałek Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
- Aleksandra aktów niezależności w swoim życiu podjęła wiele. Jednym z nich była miłość. Odważyła się kochać wbrew konwenansom - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Droga.
rozwiń zwiń