X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nuda jest dobra dla mózgu!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 13:00
Woody Allen twierdzi, że "wieczność jest nudna, szczególnie pod koniec". Tymczasem są psychologowie, którzy w nudzeniu się nie widzą nic złego. Co więcej - w swojej pracy udowadniają, że nuda też może być terapią.
Audio
  • Kongres nudologiczny - czy można się na nim nudzić? (Czwórka/Poranek OnLine)
Nuda jest dobra dla mózgu
Foto: Glow Images/East News

- W naszej kulturze do nudy podchodzi się negatywnie. Nawet w defincji słownikowej jest ona określana jako niemiły stan związany z bezczynnością i brakiem poczucia sensu istnienia - mówi Mariusz Filkenstein, organizator Konferencji Nudologicznej. - Ale nuda może kojarzyć się pozytywnie. Zwłaszcza jeśli będziemy rozumieć ją jako czas, w którym możemy sobie pewne rzeczy poukładać, czy przemyśleć. To chwila wytchnienia dla naszego mózgu. Niezbędna, by mógł on właściwie pracować.

/

Naukowcy dowodzą także, że nuda nudzie nierówna i że każdy z nas ma jeden rodzaj nudy, który jest dominujący. - Nuda reaktywna, kiedy na przykład siedzimy na nudnym wykładzie i zaczynamy bawić się telefonem. Nuda poszukiwawcza, czyli smart boredom. Do tego nuda regulująca - wymienia rozmóczyni Zuzy Wróbel. - W XIX wieku pojawiło się jeszcze jedno określenie, a mianowicie "rest cure". Oznaczało ono terapię za pomocą nudy. W ten sposób m.in. była leczona słynna pisarka Virgina Woolf.

Według badań naukowców z Wielkiej Brytanii, średnio nudzimy się przez sześć godzin tygodniowo, co przy przeciętnej długości życia oznacza, że nuda może zabrać nam nawet dwa lata. Ale ile rzeczy jesteśmy w stanie wymyśleć...

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rozrywka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ostatnia diabielska noc, czyli przepis na wieczór panieński

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 13:00
Powinien być dobrze przygotowany, bo już do końca życia ma nam się kojarzyć się z utratą wolności. Fajnie by było zrealizować scenariusz z "Kac Vegas" albo filmu "Druhny"; na co dzień jednak wieczory kawalerskie przebiegają mniej burzliwie. I bez Mike Tysona...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy osoby bezdzietne należy opodatkować?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:49
Pomysł Tomasza Terlikowskiego, aby opodatkować osoby bezdzietne, wywołał masę kontrowersji i dyskusji. Mocnych zdań i wniosków nie zabrakło również w rozmowie na ten temat w Czwórce, a udział w niej wzięli Dr Monika Mynarska - demograf, oraz socjolog Krzysztof Wielecki.
rozwiń zwiń