X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Prysznic na Marsie? Wynalazek Polaków to umożliwi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2015 11:58
Polscy naukowcy wynaleźli "Fog", czyli prysznic, zamknięty w niewielkiej walizce, umożliwiający kąpiel w dwóch szklankach wody. Prysznic prawdopodobnie będzie można brać… na Marsie.
Audio
  • Krzysztof Jędrzejak, Jakub Falaciński i Wojciech Kowalik, wynalazcy "Foga" opowiadają o tym urządzeniu i kosmicznej symulacji w Austrii (Pasjonauci/Czworka)
Kiedy pierwsi ludzie dotrą na inne planety?
Kiedy pierwsi ludzie dotrą na inne planety?Foto: Glow Images/East News

Czytaj także
Kosmonauta 1200.jpg
Hibernacja - sposób na eksplorację kosmosu?

Projekt "Fog", czyli po angielsku "mgła", to niewielka walizka. Zamknięto w niej przenośną kabinę prysznicową - rurę, w której umieszczone są atomizery. Pomysłodawcą projektu jest Jakub Falaciński, a przy jego tworzeniu współpracowali także Krzysztof Jędrzejak i Wojciech Kowalik. - Stosujemy zjawisko mgły wodnej - tłumaczyli naukowcy w Czwórce i wspominali, że pomysł powstał, bo na Marsie po prostu brakuje wody. - Poza tym utrzymanie higieny w warunkach kosmicznych, gdzie nie ma wiatru, a cały czas pracuje się w kombinezonie, jest problematyczne - mówili goście Beaty Kwiatkowskiej. Wyliczyli, że standardowe zużycie wody w zwykłym prysznicu to 10-15 litrów na kąpiel. W przypadku "Foga" to 450 ml.

Polscy naukowcy w sierpniu tego roku wybrali się na austriacki lodowiec Kaunertal, by wziąć udział w marsjańskiej symulacji prowadzonej przez Austrian Space Forum. Nam opowiadają, jak Austriacy odtworzyli warunki panujące na Marsie i zdradzają, czy "Fogiem" zainteresuje się NASA.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Krzysztof Jędrzejak, Jakub Falaciński, Wojciech Kowalik (wynalazcy prysznica mgłowego "Fog")

Data emisji: 8.10.2015

Godzina emisji: 20.00

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inteligentny dron z mózgiem pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 18:20
Drony to latające roboty. Najczęściej używane są do filmowania, ale te najnowocześniejsze podają też jedzenie w restauracjach. Technologia wciąż jest rozwijana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akwarium XXI wieku - barwny, ruchomy hologram

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 20:00
Koniec z dokarmianiem rybek, usuwaniem glonów, czyszczeniem filtra oraz wymienianiem żwiru i wody. Naukowcy pracują nad holograficznym akwarium.
rozwiń zwiń