Nauka

Poznamy wszystkie tajemnice Filistynów? Przełomowe odkrycie w Aszkelonie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 17:00
Wszyscy na pewno kojarzą słynną biblijną scenę pojedynku Dawida, przyszłego króla, z Goliatem, potężnym filistyńskim wojownikiem. Od wielu lat toczy się spór: kim byli Filistyni, skąd przybyli?
Audio
Relief z Medinet Habu przedstawiający filistyński okręt wojenny
Relief z Medinet Habu przedstawiający filistyński okręt wojennyFoto: Domena publiczna

Filistyni zaliczali się do tzw. Ludów Morza, które w XII w. p.n.e. uderzyły na Egipt. Po klęsce część z nich osiedliła się na terenie dzisiejszego południowego Izraela. Ich pochodzenie etniczne nie zostało definitywnie ustalone. Przeważa teza, że ich praojczyzną był rejon Morza Egejskiego. Te wątpliwości mogą rozwiązać badania genetyczne, które rozpoczęto na cmentarzu filistyńskim w Aszkelonie.

Jak podkreślił gość audycji "Eureka" dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano z Instytutu Historycznego UW, to pierwsze tego typu prace, prowadzone na tak wielką skalę. Znaleziono ponad dwieście szkieletów. Do tego - jak zaznaczył gość Jedynki - cmentarzysko jest bardzo dobrze zachowane. - Do tej pory mieliśmy do czynienia z pojedynczymi znaleziskami, niezbyt dobrze zachowanymi - wskazał.

- Ewidentnie jest to cmentarzysko, na którym chowano bardzo wysoko postawionych wojowników - powiedział dr Niesiołowski-Spano. Co, prócz szkieletów, znaleziono w Aszkelonie? Co dziś wiemy o Filistynach? Wysłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Łukasz Niesiołowski-Spano (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 30.09.2016

Godzina emisji: 19.10

kk/gs

Czytaj także

Jerozolima w rękach Nabuchodonozora

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 06:21
"Bóg dał królowi Nabuchodonozorowi wielkość i sławę. Cały świat drżał przed jego potęgą. Podbijał ziemię i narody, ale gdy pycha zaczęła go zaślepiać, Bóg odebrał mu wszystko i król został wygnany, zaznał biedy i głodu. Gdy wreszcie poznał swój błąd, powrócił do władzy" – czytamy w starotestamentowej Księdze Daniela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerozolima - miasto trzech religii

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 06:02
Dla Żydów, chrześcijan i wyznawców islamu to jedno z najświętszych miejsc. Jego nazwa pochodzi podobno od słowa "szalom", czyli "pokój". To jednak pokoju zawsze brakowało murom Jeruzalem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojsko, które stało się przykładem dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 00:14
- Hoplici byli w czasie starożytnej Grecji najlepszym wojskiem świata. Dowodem na to jest fakt, że nawet władcy perscy rekrutowali swoich żołnierzy właśnie z tych oddziałów, a ludy zachodnie kopiowały doskonałość falangi - mówi Maciej Marciniak z Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń