Nauka

Zapomniane przez historię, zasłużone w nauce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:53
- W Polsce uznanej za kraj konserwatywny w dwudziestoleciu międzywojennym 47 proc. publikacji naukowych Wydziału Fizyki UW zostało napisanych przez kobiety - mówi prof. Andrzej K. Wróblewski fizyk i popularyzator nauki.
Audio
W tytułową rolę w filmie Maria Skłodowska-Curie wcieliła się Karolina Gruszka
W tytułową rolę w filmie "Maria Skłodowska-Curie" wcieliła się Karolina GruszkaFoto: Christian Hartmann/Kino Świat

Film "Ukryte działania" opowiada o mało znanej historii trzech kobiet afroamerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Ich historia przypomina o wybitnych osiągnięciach płci pięknej w świecie nauki i o trudnych szlakach, które musiały przecierać kobiety w materiach uważanych za zarezerwowane dla mężczyzn. Jednym ze znanych nam przykładów jest Maria Skłodowska-Curie.

- Najwcześniej i najpełniej panie realizowały się w medycynie, bo to było dość naturalnym elementem opieki nad dziećmi, w związku z czym ta wiedza najbardziej się przydawała. Na całym świecie, w Polsce też, znajdujemy największy procent kobiet w naukach biomedycznych, znacznie przekraczający liczbę mężczyzn. Może się to wiązać z przeświadczeniem, znanym od bardzo dawna, że kobiety mogą być do pewnych rzeczy przeznaczone, a do innych mniej – opowiada prof. Wróblewski.

O wyjątkowych paniach zasłużonych dla świata nauki mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej K. Wróblewski (fizyk i popularyzator nauki)

Data emisji: 28.03.2017

Godzina emisji: 19.07

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy roboty zupełnie nas zastąpią? Wyzwania współczesnej nauki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 01:49
- Robot, zgodnie z definicją, to urządzenie, które zastępuje człowieka. Prowadzi nas to do sytuacji, w której robot zastąpi wszystkie nasze funkcjonalności - mówi inżynier Błażej Żyliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hyperloop jak pocisk, samolot i łódź podwodna w jednym

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 01:02
- Nasza przygoda z Hyperloop zaczęła się od czegoś bardzo prostego, elementarnego, a dziś przypomina wybuch granatu z opóźnieniem, bo coraz więcej osób widzi w tym przyszłość - mówi inżynier prof. Janusz Piechna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń