Nauka

Polscy młodzi naukowcy zadziwiają Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 23:18
- Rezultaty polskich młodych naukowców są imponujące, a jeśli chodzi o liczbę nagród w konkursach do nich skierowanych, to zwykle sytuujemy się na drugim miejscu za Niemcami - mówi Maria Mach, dyrektor biura i sekretarz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Audio
  • Konkursy dla młodych naukowców szansą na realizację marzeń i rozpoczęcie kariery naukowej (Eureka/ Jedynka)
Celem konkursów Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) oraz Konkursu Fizyczne Ścieżki jest wspomaganie utalentowanych uczniów oraz promowanie zainteresowań naukowych wśród młodzieży i zachęcenie jej do rozpoczęcia kariery naukowej
Celem konkursów Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) oraz Konkursu Fizyczne Ścieżki jest wspomaganie utalentowanych uczniów oraz promowanie zainteresowań naukowych wśród młodzieży i zachęcenie jej do rozpoczęcia kariery naukowejFoto: NASA Goddard Space Flight Center via Foter.com / CC BY

W stolicy Estonii Tallinnie we wrześniu odbędą się Międzynarodowe Finały Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców w wieku 14-21 lat. Polska reprezentacja liczy trzy osoby: Kamila Humańskiego, Aleksandra Kostrzewę i Adama Klukowskiego. - Za każdym razem młodzi ludzie przynoszą pasję, którą zarażają jurorów i organizatorów konkursu. Mamy wykonane w zoo badanie inteligencji naczelnych i pracę z gatunku niebezpiecznych przygotowaną w garażu własnego domu - opowiada dyrektor Maria Mach.

Badania Aleksandra Kostrzewy o uczeniu i procesie zapamiętywania u naczelnych miały zwrócić uwagę na genezę mechanizmów, które rządzą też nami, ludźmi. - Oprócz podstawowego celu chciałem też zwrócić uwagę na problem wykorzystania naczelnych w badaniach inwazyjnych w ośrodkach badawczych i laboratoryjnych. Obcując z tymi zwierzętami przez cztery lata, mogłem się na nie napatrzeć i wiem, że są ogromnie wyczulone na wszelkie rodzaje bodźców. Tak wysoce rozwinięte zwierzę przetrzymywane od urodzenia w ciasnej klatce jest przez nas po prostu okaleczane - podkreśla Aleksander Kostrzewa.

Co wspólnego z zaokrąglaniem liczb całkowitych mają wielomiany i podłogi? Co o życiu na Ziemi mówią nowe gatunki szkarłupni sprzed 460 milionów lat? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Kamil Humański (pasjonat paleontologii, licealista), Aleksander Kostrzewa (Warszawski Uniwersytet Medyczny, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej), Adam Klukowski (absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica), Maria Mach (dyrektor biura i sekretarz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice fizyki. Czy da się zatrzymać czas?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 12:55
W "Eurece" zaprosiliśmy na najbliższe wydanie "Sondy 2" w TVP2. Jednym z tematów programu będzie czas. A jak można zdefiniować to pojęcie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanotechnologia rewolucjonizuje nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 01:20
- Nanotechnologia jest obszarem, na którym spotkali się chemicy i fizycy. W ciągu ostatnich 20 lat w nauce o materiałach i ich właściwościach dokonał się ogromny postęp - mówi chemik dr Wiktor Lewandowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniane przez historię, zasłużone w nauce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:53
- W Polsce uznanej za kraj konserwatywny w dwudziestoleciu międzywojennym 47 proc. publikacji naukowych Wydziału Fizyki UW zostało napisanych przez kobiety - mówi prof. Andrzej K. Wróblewski fizyk i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń