Nauka

Gra o tron z polską królową Wikingów w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 20:53
- Świętosława była piękną i dumną kobietą, bardzo niepokorną, niełatwą do okiełznania. Po śmierci króla Szwecji o jej rękę konkurowało wielu mężczyzn - mówi Agata Stopa, autorka książki "Świętosława - królowa Wikingów".
Audio
  • Jakie były losy Świętosławy? (Eureka/ Jedynka)
Żadna inna żyjąca w X wieku Polka z dynastii Piastów nie zrobiła tak zawrotnej kariery, jak Świętosławazdjęcie ilustracyjne
Żadna inna żyjąca w X wieku Polka z dynastii Piastów nie zrobiła tak zawrotnej kariery, jak Świętosława/zdjęcie ilustracyjneFoto: Zoom Team/Shutterstock

Wydawnictwo: Poligraf Wydawnictwo: Poligraf

Życie Świętosławy jest gotowym scenariuszem na hollywoodzką produkcję i może kiedyś polska królowa Wikingów stanie się znana szerszej publiczności. Żyjąca tysiąc lat temu władczyni była córką Mieszka I i siostrą Bolesława Chrobrego. Świętosława, czyli Sygryda Storråda stała się żoną wikińskich władców Szwecji i Danii, a jej synem był król Anglii, Knut Wielki. Jej zbeletryzowaną historię opisała Agata Stopa.

Powodem napisania książki "Świętosława – królowa Wikingów" był fakt, że autorka nie znalazła żadnej książki biograficznej na jej temat, więc postanowiła uzupełnić tę lukę. - Pójście jej tropem było jak przejście przez labirynt, rozwiązywanie zagadek detektywistycznych, a więc była to bardzo ciekawa podróż. Informacji szukałam w źródłach historycznych, w legendach i sagach nordyckich, u historyków - opowiada pisarka.

O relacji Świętosławy z królem Norwegii, Olafem Tryggvasonem i dziejach polskiej królowej Wikingów opowiadamy w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Agata Stopa (Polka od 25 lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych, psycholog, dyrektor szkoły polskiej w USA, autorka książki "Świętosława – królowa Wikingów")

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 19.10

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młot, łodzie i skarby. Wikingowie wciąż rozpalają wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 00:52
Skarby Wikingowie zakopywali w ziemi i wierzyli, że nie należy ich wydobywać, bo może to być przyczyną nieszczęścia. - Tylko na wyspie Gotlandia, mającej 100 km długości, jest ponad tysiąc skarbów - opowiada archeolog, prof. Władysław Duczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadka, która zdradza pochodzenie państwa Piastów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 22:26
- Jak się okazuje, mamy do czynienia z obcymi mieszkańcami, którzy uczestniczyli w tworzeniu polskiej państwowości - mówi o cmentarzysku w miejscowości Bodzia archeolog, prof. Andrzeja Buko.
rozwiń zwiń