Nauka

Autyzm oswojony. Jak żyć i pracować z tym zaburzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 00:07
- Autyzm nie jest chorobą, tylko zaburzeniem i trwa przez całe życie. Jest to inny świat, który wnosi wartość w nasze życie i trzeba go oswoić - mówi Renata Werpachowska, psycholog z Fundacji Synapsis.
Audio
  • Czy osoba autystyczna może zostać pracownikiem roku? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock

Czy osoba autystyczna może zostać pracownikiem roku? Odpowiedzi na to pytanie udziela film "Mój pierwszy dzień w pracy", opowiadający o wchodzeniu autystyków na rynek pracy. Pomimo faktu, że osoby z tym zaburzeniem są skrupulatne, dokładne, obowiązkowe i często mają wysoki iloraz inteligencji, to znalezienie zajęcia wcale nie jest dla nich łatwym zadaniem.

Fundacja Synapsis od 27 lat stara się przybliżyć innym osobom, jaki jest świat ludzi z autyzmem. Dlatego tak ważny jest dla nich obraz Macieja Piwowarczuka, bo w krótki i zwięzły sposób pokazuje, na czym polega to zaburzenie. - Ten film walczy z pewnym schematem myślenia i pokutującymi w naszym społeczeństwie uprzedzeniami. Nikt nie umie sobie wyobrazić, jak działa umysł osoby autystycznej, a właśnie to staramy się pokazać, funkcjonowanie tego umysłu w przedsiębiorstwie - opowiada reżyser.

Jakie są cechy charakterystyczne autystyków? Jak radzą sobie z emocjami? Co sprawia, że są dobrymi pracownikami? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gości: Maciej Piwowarczuk (reżyser filmu "Mój pierwszy dzień w pracy"), Renata Werpachowska (psycholog z Fundacji Synapsis), Jan Grzesiek (dorosły z zespołem Aspergera, artysta samouk, od trzy lata pracujący w firmie energetycznej Innogy)

Data emisji: 25.04.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dysleksja - zaburzenie, o którym wciąż mało wiemy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 02:04
Dysleksję powszechnie uważa się za skutek zaniedbania w nauce czytania i pisania. - Nie wiemy, jaka jest zasadnicza przyczyna tego zaburzenia i tu leży problem - mówi psycholog prof. dr hab. Anna Grabowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm bez tajemnic. Pierwsze objawy i metody terapii

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 08:00
- Dzieci z autyzmem zwykle nie potrafią gestami czy mimiką przekazać, o co im chodzi i ciężko z nimi nawiązać kontakt. Czasami płaczą i nie wiadomo dlaczego - opowiada Joanna Burgiell, terapeutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypalenie zawodowe. Jakie są jego symptomy i jak skutecznie z nim walczyć

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 14:00
- Wypalenie zawodowe stało się pewnym wytrychem. Ktoś się gorzej poczuje, nie jest zadowolony z pracy, to od razu mówi, że ma wypalenie i musi się iść leczyć. Natomiast jest to syndrom, który nie pojawia się nagle - przypomina psycholog Izabela Kielczyk.
rozwiń zwiń