Nauka

Jak zainteresować uczniów fizyką jądrową i optyką?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 20:42
- Jest wielka potrzeba wyjaśniania młodym ludziom, jak piękną nauką jest fizyka, jak bardzo jest nam potrzebna i wtopiona w życie, tylko trzeba to zobaczyć - mówi prof. Ludwik Dobrzyński, przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Fizyczne Ścieżki".
Audio
  • Dlaczego warto wziąć udział w konkursie "Fizyczne Ścieżki"? (Eureka/ Jedynka)
Uczestnicy konkursu Fizyczne Ścieżki starają się zrozumieć otaczające ich zjawiska i procesy
Uczestnicy konkursu "Fizyczne Ścieżki" starają się zrozumieć otaczające ich zjawiska i procesyFoto: Feel good studio/Shutterstock

Do osiągnięć laureatów konkursu "Fizyczne Ścieżki" należą m.in. najwyższa wieża zbudowana z makaronu, wyznaczanie długości fali świetlnej za pomocą kawałka płótna i pomiar grubości włosa przy pomocy lasera. Organizatorzy, jakimi są Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, chcą zainteresować fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników.

- Konkursy mają to do siebie, że nie zawsze muszą nas wszystkich olśnić, ale tym razem był bardzo wyrównany poziom, co nie jest regułą. Pojawiły się tematy od optyki geometrycznej przez elektrodynamikę po fizykę jądrową, co mogłoby się wydawać niemożliwością ze względu na wiek uczniów - opowiada prof. Ludwik Dobrzyński.

O konkursie w nagraniu audycji rozmawiamy z laureatami i nauczycielami. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: prof. Ludwik Dobrzyński (przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu "Fizyczne Ścieżki", fizyk), prof. Andrzej Wiśniewski (fizyk), laureaci konkursu "Fizyczne Ścieżki" oraz nauczyciele-opiekunowie uczniów

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniane przez historię, zasłużone w nauce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 00:53
- W Polsce uznanej za kraj konserwatywny w dwudziestoleciu międzywojennym 47 proc. publikacji naukowych Wydziału Fizyki UW zostało napisanych przez kobiety - mówi prof. Andrzej K. Wróblewski fizyk i popularyzator nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy młodzi naukowcy zadziwiają Europę

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 23:18
- Rezultaty polskich młodych naukowców są imponujące, a jeśli chodzi o liczbę nagród w konkursach do nich skierowanych, to zwykle sytuujemy się na drugim miejscu za Niemcami - mówi Maria Mach, dyrektor biura i sekretarz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lotnictwo a David Beckham, czyli metoda czarnej skrzynki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 23:51
- Trzeba tak konstruować wszelkie procedury, by zminimalizować prawdopodobieństwo popełnienia błędu, ale najpierw musimy się nauczyć na błędach i o tym mówi książka "Metoda czarnej skrzynki" - mówi popularyzator nauki dr Tomasz Brzozowski.
rozwiń zwiń