Nauka

Nie tylko muchomory, ale i sól? Trucizny otaczają nas wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 22:45
- Pierwsze wzmianki, dotyczące broni chemicznej pojawiają się u Homera i w mitologiach na całym świecie. Toksykologia i trucizny były z nami od zawsze - mówi dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Dawno temu w tajnych laboratoriach powstawały niebezpieczne substancje, które po dodaniu do jedzenia pomagały się pozbyć np. konkurenta do tronu. Trucizny przygotowywano z licznych roślin trujących. W krajach europejskich muchomor czerwony był używany jako trucizna m.in. na muchę domową
Dawno temu w tajnych laboratoriach powstawały niebezpieczne substancje, które po dodaniu do jedzenia pomagały się pozbyć np. konkurenta do tronu. Trucizny przygotowywano z licznych roślin trujących. W krajach europejskich muchomor czerwony był używany jako trucizna m.in. na muchę domowąFoto: Pixelcruiser / Shutterstock

Ojciec toksykologii, Paracelsus twierdził, że każda rzecz jest trucizną i nie istnieje nic, co trucizny nie zawiera. To jedynie dawka ma decydować o tym, co jest trujące, a co nie. Ze zdaniem żyjącego w XVI-wieku naukowca i przyrodnika zgadza się gość Jedynki.

- Jako przykład można podać sól kuchenną, która w małych dawkach jest nam niezbędna, by zachować równowagę jonową w organizmie, jednak w dużych ilościach będzie powodowała szereg chorób, jak chociażby nadciśnienie czy problemy z nerkami - opowiada dr Monika Mętrak.

Z czego przegotowywano pierwsze trucizny? Jak niebezpieczne i trujące substancje zmieniały bieg historii? Co jest używane jako odtrutka? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Monika Mętrak (Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fascynująca historia chirurgii, która liczy tysiące lat

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:46
- Na terenie Andów środkowych już dwa tysiące lat temu masowo wykonywano zabiegi trepanacji czaszki i według wyliczeń archeologów połowa z nich była udana - mówi dr Andrzej Krasnowolski, antropolog kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przełomowe odkrycie w kwestii pierwszych ludzi w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 21:15
- Wielka rewolucja w datowaniu pierwszych osadników w Ameryce Północnej zaczęła się, gdy Jacques Cinq-Mars zrobił datowanie znalezionych kości i okazało się, że mają 24 tys. lat - mówi Marcin Jamkowski, wiceprezes Polskiego Oddziału The Explorers Club.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy szukają sposobu na niwelowanie stresu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 01:51
- Chcielibyśmy przewidzieć skutki pewnych zmian, jakie na poziomie chemicznym i molekularnym zachodzą w naszych organizmach, by móc m.in. niwelować efekty stresu - mówi prof. Agnieszka Chacińska, dyrektor Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń