Nauka

Wyspa Wielkanocna - wciąż więcej pytań, niż odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 21:10
Czy doszło na niej do katastrofy ekologicznej? Skąd wzięli się pierwsi ludzie? Jak na środku Pacyfiku znalazły się posągi moai? Wokół Wyspy Wielkanocnej narosło wiele opowieści, jednak mało w nich prawdy.
Audio
  • Fakty i mity o Wyspie Wielkanocnej (Eureka/Jedynka)
Wiemy już, że mitem jest np. katastrofa ekologiczna, którą mieszkańcy mieli jakoby sami sobie zafundować, wycinając wszystkie drzewa. Ostatnie odkrycia przesuwają również czas zasiedlenia wyspy nawet na początek II tysiąclecia naszej ery (wcześniejsze teorie mówiły o IV w. n.e.)
Wiemy już, że mitem jest np. katastrofa ekologiczna, którą mieszkańcy mieli jakoby sami sobie zafundować, wycinając wszystkie drzewa. Ostatnie odkrycia przesuwają również czas zasiedlenia wyspy nawet na początek II tysiąclecia naszej ery (wcześniejsze teorie mówiły o IV w. n.e.)Foto: Thomas Barrat / Shutterstock

Położona na środku Pacyfiku Wyspa Wielkanocna od momentu jej odkrycia obrosła licznymi legendami i mitami. Jedną z największych tajemnic wypiętrzenia wulkanicznego odkrytego w wielkanocny poranek 1722 roku są słynne kamienne posągi moai. Pomimo nowych odkryć, które odmieniają naszą wiedzę na temat tej odległej wyspy, mało informacji przebija się do opinii publicznej.

- Często z przekorą mówię, że prawda nie ma tak dobrej propagandy jak mity, bo to one wydają się bardziej atrakcyjne i egzotyczne, czasami są tym, czego byśmy oczekiwali. Prawda, która jest dużo bardziej sprawiedliwa dla mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, okazuje się nie mieć takiej siły przebicia - mówi dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich.

O teoriach na temat zasiedlenia wyspy, jej eksploracjach i podobieństwie budownictwa do tego z Ameryki Południowej mówimy więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich (Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW)

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oman. Grobowce sprzed 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 13:00
Polacy będą prowadzić badania archeologiczne w arabskim Omanie. - Do tej pory archeolodzy badali przede wszystkim wybrzeża i szlaki żeglugowe do Indii. My będziemy wewnątrz kraju - mówi prof. Piotr Bieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeologia przyszłości i przyszłość archeologii

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 21:42
Przyszłością dla archeologii są badania nieinwazyjne, wizualizacje i wirtualne mapy stanowisk. O wyzwaniach, przed jakimi stoi świat nauki rozmawiamy z doświadczonymi ekspertami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby podziemnego Lwowa, które wiele mówią o mieście

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 23:23
- Lwów był mozaiką wielu narodowości, odzwierciedlających skład etniczny dawnej Rzeczpospolitej - mówi dr Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
rozwiń zwiń