Nauka

Chorały gregoriańskie i inne dobre dźwięki dla naszych uszu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 00:18
- Znakomite w terapii szumów usznych są chorały gregoriańskie, bo niosą ze sobą ogromne pokłady uspokojenia i spojrzenia do wewnątrz - mówi prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog.
Audio
  • Jakie są najnowsze osiągnięcia w otorynolaryngologii? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/ Shutterstock

Na całym świecie są dziesiątki tysięcy osób korzystających ze wspomagania zmysłu słuchu. - Muzyka pozwala łatwiej zaadaptować się do środka wspomagającego, jakim może być aparat słuchowy, implant wszczepiony do ucha środkowego lub ucha wewnętrznego, zwanego również implantem ślimakowym. Właśnie stąd wzięło się naprawianie ślimaka i pokazywanie, że może on odbierać pewne rytmy i nasza kora słuchowa, ośrodki kojarzeniowe te rytmy mogą interpretować, stąd nazwa ślimakowe rytmy - opowiada profesor Skarżyński.

Mozart i Beethoven czy jazz i rap - jaka muzyka najlepiej oddziałuje na osłabiony aparat słuchu? O tym mówimy więcej w nagraniu audycji, w której opowiadamy również o tym, przy jakich dźwiękach najlepiej sprzątać mieszkanie, a przy jakich łatwiej nam się skupić na tym, co robimy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca Światowego Centrum Słuchu, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu "Ślimakowe rytmy")

Data emisji: 9.08.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/mg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Szmery, piski i szumy uszne. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 21:22
- Szumy uszne rzadko kiedy są sygnałem poważnej choroby, dlatego osobom cierpiącym na tę przypadłość zalecamy zachować spokój i skontaktować się z lekarzem - poleca laryngolog, Danuta Raj-Koziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: technologia leczenia wad słuchu bardzo poszła do przodu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 08:53
- To ważny dzień z punktu widzenia wszystkich, którzy mają problemy ze słuchem, ich rodzin i bliskich - mówi "Syganałach dnia" z okazji przypadającego w sobotę Międzynarodowego Dnia Implantu Ślimakowego prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadzieja dla osób z problemami słuchu? Pionierska operacja w Kajetanach

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 09:20
Światowa premiera nowego zestawu implantu ucha środkowego odbyła się w czasie sympozjum trwającego w Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Operacje pokazowe z przeprowadził prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń