Nauka

Nowoczesny magazyn zbiorów w pałacu w Wilanowie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępniło zwiedzającym nowe pomieszczenie: Galerię Magazynową. Jest to nowatorskie połączenie przestrzeni wystawienniczej z magazynem zbiorów.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie utworzono w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie utworzono w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: Dennis Jarvis/flickr/cc
O Audycji

Galeria Magazynowa powstała w Markoniówce - niewielkim, trzykondygnacyjnym budynku przylegającym do południowego skrzydła pałacu.

Jak wyjaśniły w audycji "Eureka" kierownik Działu Sztuki dr Joanna Paprocka-Gajek i konserwator zabytków Agnieszka Pawlak, tam swoje miejsce znalazły zbiory, które do tej pory były ukryte w magazynach, z najróżniejszych powodów.

Część z nich nie pasuje do obecnej wystawy stałej, część wymaga prac konserwatorskich lub jest w ich trakcie, inne zaś są bardzo wrażliwe, przez co potrzebują specjalnych zabezpieczeń mechanicznych i odpowiednich warunków takich jak np. wilgotność powietrza czy oświetlenie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której można się dowiedzieć, jakie konkretnie eksponaty można zobaczyć w Galerii Magazynowej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Joanna Paprocka-Gajek (kierownik Działu Sztuki Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Agnieszka Pawlak (konserwator zabytków, zastępca kierownika Działu Prewencji i Konserwacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 19.10

kk

Playlista