Nauka

Rola żywienia w terapii nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:21
W tłusty czwartek, święto łasuchów inaczej zwane zapustami, nie mówimy w Eurece o pieczeniu i jedzeniu kalorycznych pączków czy faworków. Jest jednak dużo o jedzeniu i dobrym odżywianiu, szczególnie w chorobie i procesie zdrowienia.
Audio
  • Jak odżywiać się w trakcie choroby? (Eureka/Jedynka)
Waga i tabela kalorii
Waga i tabela kaloriiFoto: shutterstock/Yuriy Golub

W audycji onkolog i dietetyk mówią co zrobić, by mimo występujących zaburzeń apetytu, nudności czy bólu w czasie walki z nowotworem, nie dopuścić do niedożywienia i jego niekorzystnego wpływu na przebieg leczenia. Utrata masy ciała nie powinna być normą. Komórki rakowe żeby rosnąć, zużywają energię organizmu, dlatego chorzy często chudną.

- Często lekarz jest zmuszony odroczyć leczenie lub odstąpić od leczenia ze powodu złego stanu odżywienia pacjenta - mówi doktor Tomasz Olesiński. Zwraca uwagę, że leczenie onkologiczne jest bardzo wyczerpujące. Z kolei dietetyk zauważa, że pacjenci onkologiczni mają przyśpieszoną  przemianę materii. Jeżeli dodać do tego stres związany z chorobą, to zdarza się, że pacjent bardzo traci na wadze, jeszcze przed postawieniem diagnozy.

Jak więc prawidłowo odżywiać organizm, by miał siłę w walce z chorobą? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Tomasz Olesiński (chirurg-onkolog z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie),  i  mgr Ewa Ceborska-Scheiterbauer (dietetyk z poradni "Food&Diet")

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Dieta cud bez efektu jo-jo wg Moniki Honory

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 23:24
- Najgorszy w przypadku odchudzania jest moment, gdy przychodzi efekt jo-jo. Jak pokazują badania, tylko co piątej osobie udaje się utrzymać wagę po okresie 6-8 miesięcy po zakończeniu diety - opowiada Monika Honory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Na pewno nie jest dobrze"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 09:58
- Panie często wolą przyjść z zaawansowanym nowotworem niż wtedy, kiedy to jest w stu procentach uleczalna choroba - powiedział w "Sygnałach dnia" onkolog dr Tomasz Olesiński. W niedzielę, 4 lutego, obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co roku na raka umiera miasto wielkości Legnicy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 18:00
Co roku nowotwory są przyczyną śmierci ok. stu tysięcy Polaków. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący walki z nowotworami. Według raportu, "każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy".
rozwiń zwiń