Nauka

Śmierć na krzyżu była śmiercią z uduszenia

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 19:46
Ukrzyżowanie było formą hańbiącej egzekucji dla niewolników, buntowników, zdrajców. W jakim stopniu nasze - utrwalone przez wielowiekową tradycję - wyobrażenie o śmierci Chrystusa odbiega od realiów historycznych I wieku?
Audio
  • Ukrzyżowanie - straszna kara śmierci (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rick Schroepper/Shutterstock

Prof. Piotr Dyczek z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW powiedział, że zwykle w filmach, na obrazach i rzeźbach ukazujemy Jezusa z przebitymi dłońmi, natomiast naukowcy mówią, że przebijano nadgarstki.

– Dłonie nie utrzymałyby ciężaru ciała. Poza tym przebicie nadgarstków przyspieszało śmierć. Przebijano nerwy i żyły, co powodowało szybkie krwawienie. To była straszna śmierć z uduszenia, której nie przeciągano - tłumaczył gość Jedynki.

Czy krzyże, które wieszane są w kościołach rzeczywiście mają taki sam kształt jak krzyż, na którym zmarł Chrystus? Dlaczego przywiązywanie do krzyży było ekonomiczniejsze niż przybijanie? Czy ocet, który podano umierającemu w nasączonej gąbce, był tym samym octem, który znamy dziś? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Piotr Dyczek (Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW) 

Data emisji: 30.03.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

 

Czytaj także

Edward Rydz-Śmigły. Utalentowany artysta, którego zapamiętaliśmy jako polityka

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 12:36
Wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej 1939 roku, formalnie przez 17 dni "następca prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"W Warszawie iskra, zróbmy z niej płomień". Wrocławski Marzec '68

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 19:30
Na wydarzenia marcowe spoglądamy z perspektywy tego akademickiego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podziemny świat Wyspy Wielkanocnej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 19:51
Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim ze swoich zabytkowych posągów. Ale nie mniej intrygujący okazuje się jej podziemny świat. Od 10 lat ten świat dokumentują polscy badacze pod kierunkiem dra Macieja Sobczyka z Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW. O tym, co dzięki badaniom wiemy już o Wyspie Wielkanocnej dr Maciej Sobczyk mówił w "Eurece".
rozwiń zwiń