Nauka

Hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 20:13
Z powodu hałasu ponad 13 procent polskiego społeczeństwa ma kłopoty ze zdrowiem.
Audio
  • Hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lisa S.

Badania naukowe dowodzą, że słuch jest najbardziej zagrożony u osób w wieku od 12 do 35 lat. Jak się wskazuje, osoby te słuchają głośnej muzyki na urządzeniach przenośnych korzystając ze słuchawek, często wkręconych głęboko w ucho, a także chętnie uczestniczą w wydarzeniach takich, jak koncerty, dyskoteki czy imprezy masowe.

- Z biegiem czasu nasz słuch jest troszeczkę gorszy, tracimy ostrość słyszenia na wysokich częstotliwościach. Młodzi ludzie, którzy bardzo wystawiają na próbę swoje uszy pewnie ten niedosłuch będą mieli większy bądź znacznie większy właśnie w zakresie tych wysokich częstotliwości - wyjaśniła w audycji "Eureka" dr n. med. Elżbieta Włodarczyk

Inną grupą narażoną na problemy ze słuchem są osoby, które na co dzień pracują w hałasie, np. w przemyśle ciężkim. Eksperci za próg szkodliwości uznają 65 decybeli, do uszkodzenia słuchu może doprowadzić dźwięk o natężeniu 85 decybeli. To tyle, ile generuje pracujący samochód ciężarowy. Jeśli w takim hałasie przebywamy osiem godzin dziennie może u nas dojść do uszkodzenia komórek słuchowych. Jak się przed tym uchronić?

Czy uszkodzony słuch można naprawić? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Elżbieta Włodarczyk (ordynator Kliniki Audiologii i Foniatrii w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 19.09

kk



Czytaj także

Zęby i zgryz a wady postawy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 11:13
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że stan uzębienia, a zwłaszcza zgryz świadczy o ułożeniu kośćca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

POChP: przyczyny, objawy, leczenie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 19:42
- Choroba ta polega na systematycznie malejącej pojemności płuc - mówi w "Eurece" prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najważniejszy zmysł? Spotkanie z prof. Jackiem Szaflikiem

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 10:30
- Okulistyka była zawsze dla mnie na pierwszym miejscu - mówi w audycji "Po drugiej stronie lustra" najmłodszy profesor okulistyki w Polsce dr hab. Jacek Szaflik.
rozwiń zwiń