Nauka

HoLEP ratunkiem na problemy z prostatą?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 19:14
Holmowa laserowa chirurgia prostaty jest minimalnie inwazyjną terapią przerośniętego gruczołu krokowego. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. W porównaniu do starszych metod leczenia, umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu i pozwala zupełnie usunąć przerośnięty gruczoł. Na czym polega zabieg?
Audio
  • HoLEP ratunkiem dla osób chorujących na prostatę? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com

HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne m.in. w diagnostyce raka prostaty. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne. Pierwsze tego typu leczenie przy użyciu innowacyjnego lasera przeprowadzono w szpitalu św. Anny w Piasecznie.

Do tej pory pacjenci z przerostem gruczołu krokowego byli leczeni najczęściej farmakologicznie. Często osoby te skarżyły się, że nie odczuwają poprawy. Do wyboru pozostaje leczenie zabiegowe i endoskopowe, które jest obarczone ryzykiem i długim okresem rekonwalescencji. Przełomem w tej dziedzinie medycyny jest laser holmowy, stosowany także do usuwania kamicy. Jest wprowadzany przez cewkę moczową i całkowicie usuwa gruczolak bez niepotrzebnej ingerencji chirurgicznej. Dzięki temu nie ma ryzyka nawrotu choroby - przekonuje dr Marek Zawadzki, urolog ze szpitala św. Anny w Piasecznie.

Gruczoł krokowy produkuje składniki nasienia i służy do rozmnażania, u osób starszych może być prawdziwym utrapieniem. - Problemy wiążą się z łagodnym przerostem prostaty i rakiem prostaty, który jest chorobą bardzo częstą. Przyczyna leży w genach i diecie. Na dolegliwości wpływ ma również spożywanie czerwonego mięsa.

Czemu służy badanie per rectum? Na czym polega biopsja prostaty i jak czują się pacjenci, którzy poddali się leczeniu przy użyciu lasera holmowego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Marek Zawadzki (urolog ze szpitala św. Anny w Piasecznie)

Data emisji: 09.08.2018

Godzina emisji: 19.09

kb/abi


Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń
Czytaj także

Presbiopia i higiena oka. Jak dbać o wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 20:00
Presbiopia, inaczej nazywana starczowzrocznością, spowodowana jest naturalnym procesem starzenia się organizmu człowieka. Proces ten zwykle rozpoczyna się ok. 40 roku życia. Presbiopia dotyczy każdego, bez względu na to czy jest się krótkowidzem, dalekowidzem czy też wcześniej nie miał problemów z widzeniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1 Pułk Ułanów Krechowieckich im. Pułkownika Bolesława Mościckiego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 19:10
Według tradycji pułkowej był najstarszym pułkiem ułanów jazdy polskiej. Swoją nazwą i barwami sięgał do lat 1776–1792-1794, gdy istniał 1 Pułk Ułanów Nadwornych.
rozwiń zwiń