Nauka

Polak, który wymyślił loty w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 11:25
Dziś Światowy Dzień Kosmosu. Powszechnie uważa się, że to Amerykanie i Rosjanie stoją za sukcesami ludzkości w dziedzinie podboju kosmosu
Audio
  • Polak, który wymyślił loty w kosmos (Podwójne espresso/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IM_photo/shuttertsock.ocm/cc

Tak naprawdę jednak marzenie o lotach w kosmos nabrało realnych kształtów w Sieradzu i Łodzi, gdzie mieszkał i studiował pionier kosmonautyki Ary Sternfeld.

Polak, żydowskiego pochodzenia, napisał w 1932 i wydał w Łodzi "Wstęp do kosmonautyki". Jako pierwszy propagował to określenie, obliczył orbity rakiet i satelitów, które potem wykorzystali pionierzy lotów w kosmos. Wygłosił także pierwszy w dziejach Akademii Nauk odczyt o kosmonautyce .

- Pierwszy wykład był o aparacie własnej konstrukcji, który powinien mierzyć prędkość rakiet. Drugi był już o samych rakietach - mówił w "Podwójnym espresso" Jerzy Kowalski, były dyrektor muzeum okręgowego w Sieradzu, gdzie znajduje się wystawa poświęcona życiu i pracy genialnego naukowca.

- Na sondzie NASA, która leci w kierunku Plutona, umieszczono nazwiska 9 najwybitniejszych światowych uczonych i inżynierów, którzy przyczynili się do podboju kosmosu. Na czwartej pozycji jest wymieniony Ary Sternfeld - mówił gość Jedynki.

Jak doszło do tego, że mały chłopiec z Sieradza wymyślił loty w kosmos, można posłuchać w nagraniu fragmentu audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Podwójne espresso

Prowadzą: Monika Tarka i Robert Kilen

Goście: Jerzy Kowalski (były dyrektor muzeum okręgowego w Sieradzu)

Emisja: 21.05.2018

Godzina: 5.40

kh

Czytaj także

Facebook zabierze nas do dzieciństwa. Poziom inwigilacji 3.0

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 11:20
- Facebook kontynuje to, w czym się specjalizuje od jakiegoś czasu, czyli zbiera o nas jeszcze wiecej danych niż do tej pory - mówi Szymon Wierciński z Akademii im. Leona Koźmińskiego. - Teraz będą to zdjęcia i materiały wideo, które w sposób automatyczny będzie można przerobić na obiekty 3D - dodaje. 
rozwiń zwiń