Nauka

Zestresowana kobieta bardziej skłonna do empatii. Mężczyzna - nie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 16:00
Ciekawe badania niemieckojęzycznych naukowców z kilku ośrodków wskazują, że stres inaczej działa na kobiety i mężczyzn. Panowie stają się egocentryczni, a kobiety - prospołeczne.
Audio

Jak czytamy w czasopiśmie „Psychoneuroendocrinology”, pod wpływem stresujących sytuacji u mężczyzn wzrasta koncentracja na własnej osobie, a spada zdolność do wyczuwania emocji i potrzeb innych ludzi. U kobiet - odwrotnie - napięcie sprzyja nasileniu empatii i zwiększeniu wrażliwości na potrzeby otoczenia.

Naukowcy z Uniwersytetu w Trieście (Włochy), Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria) i Uniwersytetu we Freiburgu (Niemcy) przeprowadzili szereg eksperymentów, podczas których u uczestników wywoływano umiarkowane uczucie stresu.

40 mężczyzn i 40 kobiet proszeni byli np. o rozwiązanie zadania arytmetycznego, bądź udział w wystąpieniu publicznym. Następnie sprawdzano, jak poradzą sobie z naśladowaniem konkretnych ruchów, rozpoznawaniem własnych i cudzych emocji oraz wczuwaniem się w perspektywę drugiej osoby. - Zaobserwowaliśmy, że stres pogarsza wykonanie wszystkich trzech typów zadań u mężczyzn. Odwrotnie ma się sprawa w przypadku kobiet – mówi Giorgia Silani, współautorka badania.

Naukowcy nie spodziewali się takich wyników i nie potrafią ich dobrze wyjaśnić. Być może odpowiada za to ogólna cecha biologiczna pań, która każe im szukać oparcia w otoczeniu. Być może odpowiadają za to hormony.

Zdaniem uczonych, stres to psychobiologiczny mechanizm, który umożliwia wykorzystanie dodatkowych zasobów w momencie wystąpienia szczególnie wymagającej sytuacji. Zwykle sądzi się, że zestresowana osoba skupia się na sobie, aby w ten sposób „odciążyć się” na innych polach i łatwiej pokonać to, co ją stresuje. W omawianym badaniu potwierdziło się to jedynie tylko w przypadku mężczyzn.

(ew/PAP/Time)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak