Nauka

Krwawe diamenty szokują. A krwawa elektronika?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:30
O krwawych diamentach wydobywanych nielegalnie pod lufami karabinów słyszało wiele osób, m.in. dzięki filmowi "Krwawy diament" z Leonardo DiCaprio. Mało kto jednak wie, że "krwawa" może być też elektronika.
Audio
  • Krwawe diamenty szokują. A krwawa elektronika? ( Europa od kuchni/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Z diamentów otrzymanych od Charlesa Taylora, byłego prezydenta Liberii, współodpowiedzialnego za wojny w Sierra Leone, musiała tłumaczyć się modelka Naomi Cambell. Czy taki sam los czeka tych, którzy pozyskują surowce z nielegalnych źródeł?

Komponenty telefonów komórkowych, tabletów czy komputerów wykonane są z surowców mineralnych (chodzi zwłaszcza o wolfram, tantal, cynę), często wydobywanych w nieludzkich warunkach wśród cierpienia. Szacuje się, że 1/5 konfliktów na świecie finansowana jest przez nielegalny obrót surowcami naturalnymi, niechlubnym przykładem jest zwłaszcza Demokratyczna Republika Konga.

Posłuchaj wstrząsającego reportażu o pozyskiwaniu "czarnego złota" w Kongu >>>

- W elektronice jest dużo złota, potrzebne jest ono do tworzenia obwodów scalonych. W krajach Trzeciego Świata coraz więcej dzieci wykorzystuje się do pracy - przypomina Konstanty Młynarczyk, redaktor naczelny magazynu "Chip".

Przeciwdziałać krwawej elektronice chce Komisja Europejska, wprowadzając specjalne certyfikaty dla importerów. Przyłączenie się firm do grona objętych certyfikatem ma być dobrowolne. Skąd pewność, że będą chciały przestąpić do niego? Zdaniem rzecznika Komisji Europejskiej Johna Clancy'ego przymusowe dołączenie do programu certyfikowanego, które obowiązuje m.in. w USA, sprawia, że firmy przenoszą działalność poza Stany Zjednoczone, aby uniknąć objęcia nim. Brak zainteresowania legalnie pozyskanymi minerałami powoduje, że kopalnie plajtują, a surowce są zdobywane z nielegalnych źródeł.

Czy użytkownicy produktów jakiejkolwiek firmy mogą być obecnie pewni, że ich tablety, telefony czy komputery nie są splamione krwią?

Przygotowana przez Łukasza Walewskiego audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus. "Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godz. 17.20.

(gs/mk)

Czytaj także

"Chcę, żeby ludzie usłyszeli o wojnie, o gwałtach"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 19:00
John Mpaliza Balagizi, uchodźca z Konga od 4 lat pielgrzymuje po Europie i napotkanym ludziom opowiada o dramatycznej sytuacji w swojej ojczyźnie.
rozwiń zwiń