Nauka

Polskie ptaki potrzebują naszej pomocy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 16:00
Szczególnie teraz, wiosną - wiele radości sprawia nam obserwowanie budzącej się do życia przyrody, słuchanie śpiewu ptaków. Tych ostatnich niestety jest coraz mniej.
Audio
  • Polskie ptaki potrzebują naszej pomocy (Czas niezwykły/Trójka)
Z powodu m.in. wielkopowierzchniowych upraw, osuszania mokradeł i łąk, a także chemii w rolnictwie w Polsce ubywa bocianich żerowisk
Z powodu m.in. wielkopowierzchniowych upraw, osuszania mokradeł i łąk, a także chemii w rolnictwie w Polsce ubywa bocianich żerowiskFoto: Pixabay.com/Public Domain/Lizzyliz

Wiele gatunków nie przetrwało zderzenia z naszą cywilizacją. Te, które pozostały, też często są coraz mniej liczebne. Taka sytuacja dotyczy na przykład bocianów. - Jeszcze w 2004 roku, kiedy przeprowadzano międzynarodowy spis bocianów, w Polsce było ponad 52 tysiące par tych ptaków, to 25 proc. całej populacji, co stanowiło najlepszy wynik na świecie. Dziś sytuacja nie jest już tak wesoła, w Polsce jest już niewiele ponad 40 tysięcy par bocianów. Idylliczny polski krajobraz - wierzba, bociany, mokradła, łąki - powoli zaczyna odchodzić w przeszłość - alarmuje Piotr Kamont ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Co możemy zrobić, żeby chronić ptaki? Mówimy o tym w audycji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.


Unicef pomaga dzieciom głodującym w Afryce UNICEF pomaga dzieciom głodującym w Afryce


W drugiej części audycji, w cyklu "Na wyciągnięcie ręki", poruszamy inny temat - o pomocy dla głodujących dzieci w Afryce. Rozmawiamy o akcji UNICEF Polska, która ma na celu pomoc najbardziej potrzebującym.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autor: Elżbieta Korczyńska 
Goście: Katarzyna Groblewska (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) i Piotr Kamont (Stowarzyszenie Ptaki Polskie), Monika Kacprzak (UNICEF Polska)
Data emisji:
30.03.2017
Godzina emisji: 15.06

fbi/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak