Nauka

Miłości do innych a własna. Tajemnice samopylności

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 23:08
W niektórych sytuacjach rośliny przechodzą z obcopylności na samopylność. W tym odcinku "Życia intymnego roślin" dr Marcin Zych wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.
Audio
Samozapylenie polega na zapyleniu słupka pyłkiem pochodzącym z pręcików z tego samego kwiatu, lub innych kwiatów, ale rosnących na tej samej roślinie
Samozapylenie polega na zapyleniu słupka pyłkiem pochodzącym z pręcików z tego samego kwiatu, lub innych kwiatów, ale rosnących na tej samej roślinieFoto: Imageman / Shutterstock

- Z kluczowych elementów takiego stanu rzeczy można wymienić wielkość populacji. Gdy zaczyna ona maleć, to rozwiązaniem ewolucyjnie opłacalnym jest przejście na samopylność - opowiada biolog.

O tym, jak dochodzi do tego typu modyfikacji mówimy więcej w kolejnym odcinku audycji "Życie intymnie roślin".

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 7.07.2017
Godzina emisji:
 6.19

sm

Czytaj także

Pierwsze kwiaty tej wiosny o zaskakującym zapachu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:43
Po ciepłe paliwo przylatuje do ciemiernika, a ten ostatni nie może się poszczycić wonnym aromatem. W tym odcinku mówimy o pierwszych kwiatach tej wiosny i ich niezwykłych zapylaczach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczujemy alergikom i szukamy wiosny

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 22:29
Niby wszyscy na nią czekają, ale niektórym poleca się zatykać nie tylko nosy, ale i oczy. O cudach wiosennych zakwitów oraz podobnych do szyszeczek i kotków kwiatostanach mówimy w spotkaniu z dr Marcinem Zychem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmiar i kolor krokusów, które nie są bez znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:00
Im wyżej rosną kwiaty krokusów, tym są ciemniejsze. - Ma to związek z tym, że odgrywają one rolę szklarni - mówi biolog, dr Marcin Zych.
rozwiń zwiń