Nauka

Oryginalne fotografie Witolda Romera i "zupy w proszku" Stanisława Strójwąsa

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 12:10
Tym razem konkurs dotyczył polskich wynalazców II Rzeczypospolitej. Pierwszy z nich - Witold Romer, pasjonował się fotografią. Drugi to Stanisław Strójwąs, zajmujący się dystrybucją przypraw. Zagadki związane z odkrywcami, przygotował Piotr Zarzycki, historyk techniki.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Zagadka 1

Witold Romer od najmłodszych lat interesował się chemią i fotografią. W latach XX był znanym fotografem, a jego prace, można było podziwiać na wystawach w całej Europie. Odkrywca szedł z duchem czasu i wynalazł unikalną na tamte czasy metodę, którą nazwał izohelią. Dzisiaj jest wykorzystywana m.in. w reklamie.

Kim był ojciec Witolda Romera i z czego słynął w okresie międzywojennym?

Zagadka 2

Barszcz w proszku zmienił jego życie. Mowa o Stanisławie Strójwąsie. Wynalazca był synem powstańca styczniowego, który założył firmę, zajmującą się eksportem przypraw na wagę. Gdy Stanisław dorósł, zatrudnił się w firmie ojca. Zagraniczne podróże, podczas których odbywał staże, zaowocowały pomysłem na usprawnienie sprzedaży przypraw. Później, jak się okazało, był pionierem sprzedaży taniej żywności w proszku.

W związku z prowadzoną przez firmę Trójwąs polityką cenową do dziś funkcjonuje pewne powiedzenie, które zostało wówczas wymyślone. O jakie powiedzenie chodzi?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 21.31

 kb/abi

Czytaj także

O znaczeniu kultury w boju o przetrwanie narodu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:10
Historię polskiego oręża i narodu kultywowali Grottger, Matejko, Sienkiewicz, Orzeszkowa, Konopnicka, Żeromski, Malczewski, Wyspiański i inni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NCBiR wspiera polskie uczelnie i instytucje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 20:05
Studia w języku angielskim, a nawet rosyjskim, elektroniczne indeksy, dodatkowe kursy i certyfikaty zwiększające szanse na lepszą pracę. Na te i wiele innych aktywności polskich uczelni Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy miliard złotych w ramach konkursu „Zintegrowane programy uczelni”. Nabór wniosków od 11 czerwca.
rozwiń zwiń