Nauka

Biebrzański Park Narodowy. Królestwo ptaków i łosi

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 17:47
To największy park narodowy w Polsce. Ma powierzchnię większą niż Barbados, Seszele czy Malta. Jest nie tylko rajem dla zwierząt, ale także kajakarzy i fotografów.
Audio
  • Biebrzański Park Narodowy - polski skarb (Lato z przyrodą/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego jest ptak batalion, który występuje na wielu tamtejszych terenach zalewowych. Miłośnicy ptaków ściągają do parku na jego obserwacje, ale mają też inne, czasem bardzo rzadkie obiekty. Podglądają m.in. rybitwy, czaple siwe i białe oraz bociany czarne - opowiada Piotr Dąbrowski, starszy strażnik w parku.

Andrzej Grygoruk Co prawda, łoś nie jest symbolem Biebrzańskiego PN, ale na pewno nad Biebrzą jest królem 

Wielką atrakcją dla ornitologów zawodowych i amatorów jest obserwacja wiosennych przylotów. W marcu do parku przybywają tysiącami gęsi, a na początku maja bataliony. Na miłośników innych zwierząt czekają także borsuki, lisy, a nawet wilki.

Przebiegająca przez park "Carska Droga", to częste miejsce spotkań turystów i przygodnych kierowców z łosiami. - To znakomite miejsce do łatwej i spokojnej obserwacji tych zwierząt, które bardzo często bytują przy samej szosie, szczególnie na przedwiośniu – mówi Dąbrowski. - Co prawda, łoś nie jest symbolem Biebrzańskiego PN, ale na pewno nad Biebrzą jest królem – dodaje Andrzej Grygoruk, dyrektor parku.

Biebrzański Park/You Tube 

Jakie atrakcje oferuje turystom Biebrza i co wyróżnia Biebrza PN? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

 ***

Tytuł audycji: "Lato z przyrodą" w paśmie Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Goście: Bożena Pogorzelska (zespół ludowy "Wodniczka"), Krzysztof Frąckiel (entomolog), Andrzej Grygoruk (dyrektor Biebrzańskiego PN), Piotr Dąbrowski (strażnik w Biebrzańskim PN), dr Agnieszka Tylkowska (Ośrodek Hodowli Zachowawczej Konika Polskiego i Rehabilitacji Zwierząt), Mirosław Worona (Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne), Tomasz Dudziński (kierownik Muzeum Mleka w Grajewie), Tomasz Kłosowski (fotograf przyrody), prof. Mirosław Ratkiewicz (Uniwersytet w Białymstoku), prof. Tomasz Borecki (członek Rady BNP)  

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 15.10

zi/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lato z przyrodą" na Górze Żar

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 13:45
Rozpoczął się nowy wakacyjny cykl radiowej Jedynki i Ministerstwa Środowiska - "Lato z przyrodą". Przez najbliższe wakacyjne piątki między godziną 15.00 a 16.40 Karolina Rożej oraz Grzegorz Frątczak będą prezentować miejsca "symbiozy człowieka z przyrodą".
rozwiń zwiń