Nauka

Kim był pierwszy złodziej złapany dzięki daktyloskopii?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 15:30
Pierwszą osobą, która zainteresowała się używaniem linii papilarnych do identyfikowania ludzi, był brytyjski urzędnik w dziewiętnastowiecznych Indiach - William Herschel. Jego pomysł został jednak szybko uznany za bzdurę i, w efekcie, porzucony.
Audio
  • Historia badania odcisków palców (Trójkowy detektyw)
  • Jakie jest prawdopodobieństwo powtórzenia się takich samych linii papilarnych (Trójkowy detektyw)
- Daktyloskopia to technika śledcza, zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni. Początki, jak w wypadku wielu przełomowych odkryć, nie były łatwe - mówi Katarzyna Cygler
- Daktyloskopia to technika śledcza, zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych dłoni. Początki, jak w wypadku wielu przełomowych odkryć, nie były łatwe - mówi Katarzyna CyglerFoto: Elnur/Shutterstock.com

Potrzeba było kogoś ogromnie zdeterminowanego, aby badanie linii papilarnych uznano za wartościową metodę. Tak było w przypadku doktora Henry'ego Fauldsa, chirurga przebywającego w Tokio, któremu regularnie ktoś podkradał zawartość barku.

To on postanowił złapać złodzieja, porównując odciski palców na butelce z kształtem linii na dłoniach wszystkich, którzy mieli dostęp do jego zapasów. I udało mu się!

W jaki sposób archeologia pomogła w stworzeniu daktyloskopii? Gdzie zostawiamy ślady odcisków palców? Do czego już wkrótce będą one służyć? Czy odcisk linii papilarnych w glinie i na szklance jest taki sam?

Tego i wielu innych ciekawostek można się dowiedzieć z dołączonych nagrań. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Autorka: Katarzyna Cygler
Data emisji: 5.09.2017, 12.09.2107
Godzina emisji: 10.12, 10.13

ml/gs/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Nie ma zbrodni bez ofiary

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 12:30
- Kiedy myślimy o zbrodni, skupiamy uwagę przede wszystkim na mordercy, na detektywie, na rozwiązaniu zagadki. Nie byłoby jednak żadnej kryminalnej historii bez ofiary - mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antropometria w służbie śledczych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 12:00
Cesare Lombroso czy Alphonse Bertillon to bardzo ważne nazwiska w historii kryminologii. To dzięki nim praca organów ścigania może być obecnie znacznie bardziej wydajna.
rozwiń zwiń