Nauka

Podstawowe błędy w stosowaniu antybiotyków

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 14:12
- Większość infekcji, które się nam przytrafiają, to są infekcje o podłożu wirusowym. Przyczyną są wirusy, których nie leczymy antybiotykiem - podkreśliła w radiowej Jedynce pediatra dr n. med. Maria Kotowska.
Audio
  • Podstawowe błędy w stosowaniu antybiotyków (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Antybiotyki w Polsce nie są dostępne "od ręki", trzeba mieć na nie receptę. Bardzo ważne jest, by stosować je zgodnie z wytycznymi, które przekazał nam lekarz - w odpowiedniej dawce, w odpowiednich odstępach czasu i przez odpowiedni okres.

Konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. Waleria Hryniewicz wskazała w audycji "Pigułka na zdrowie", że często się zdarza, iż lekarz przepisuje nam antybiotyk i zaleca jego stosowanie przez pięć dni. W pudełku jest jednak więcej tabletek.

- Pacjent powinien odnieść je do apteki, do utylizacji. Nie robi tego, bo wydał przecież pieniądze, a poza tym "mogą się przecież przydać". Później sami sobie te leki aplikujemy, albo rozdajemy je członkom rodziny. To jest grzech - zaznaczyła.

Takie zachowanie sprzyja narastaniu oporności. - To jest ogromny problem. Nie mamy czym walczyć z tymi wieloantybiotykoopornymi bakteriami, bo nie mamy nowych antybiotyków - zwróciła uwagę gość radiowej Jedynki.

18 listopada został ustanowiony Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Waleria Hryniewicz (konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej), dr n. med. Maria Kotowska (pediatra)

Data emisji: 18.11.2017

Godzina emisji: 13.48

kk/mg

Zobacz więcej na temat: antybiotyki Artur Wolski
Czytaj także

Kobieta z wąsikiem. Czym jest hirsutyzm?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 10:52
- Jest to dość często spotykane zaburzenie endokrynologiczne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Roman Smolarczyk. Jak z tym problemem radzi sobie współczesna medycyna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma to, jak mleko matki. Jak prawidłowo karmić dziecko piersią?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 15:00
- Bardzo ważne jest, by dziecko ssało tyle, ile chce - podkreśliła w radiowej Jedynce prof. Barbara Kowalewska-Kantecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Probiotyki. Czym są i czy warto je zażywać?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:42
Dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka bakterii fermentujących mleko znany był już w starożytności.
rozwiń zwiń