Nauka

Ból ucha? Nie lekceważ tego!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 16:03
- Każda infekcja górnych dróg oddechowych może być przyczyną infekcji w uchu - mówi w audycji "Pigułka na zdrowie" otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński.
Audio
  • Ból ucha? Nie lekceważ tego! (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: goodluz/ Shutterstock

Jesień to czas wzmożonych infekcji ucha środkowego, głównie u dzieci. Zapalenie ucha środkowego nie musi boleć, a jest drugim co do częstości, po ostrych infekcjach górnych dróg oddechowych, powodem zgłaszania się do lekarza z dzieckiem.

U dorosłych zapalenie ucha środkowego zdarza się rzadziej. Zapalenie ucha może być powikłaniem przeziębienia i grypy.

- Każdy katar, każde niewielkie przeziębienie, to nie tylko zmiany wysiękowe i obrzękowe w nosie i trudność z oddychaniem. Takie zmiany mogą przebiegać bezobjawowo, utrwalić się i doprowadzić do powstania zrostów, uszkodzeń kosteczek słuchowych czy błony bębenkowej. Następstwem mogą być poważne operacje ucha - wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński.

W audycji rozmawialiśmy także z dr Moniką Wanke-Rytt, która wyjaśniła, jak zapobiegać zapaleniu ucha u dzieci. A czy dziecko z chorym uchem może podróżować samolotem? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Henryk Skarżyński (otolaryngolog, audiolog, foniatra, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu), dr Monika Wanke-Rytt (zastępca kierownika Kliniki Pediatrii WUM)

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 13.46

kh/mg

Czytaj także

Kobieta z wąsikiem. Czym jest hirsutyzm?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 10:52
- Jest to dość często spotykane zaburzenie endokrynologiczne - powiedział w radiowej Jedynce prof. Roman Smolarczyk. Jak z tym problemem radzi sobie współczesna medycyna?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma to, jak mleko matki. Jak prawidłowo karmić dziecko piersią?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 15:00
- Bardzo ważne jest, by dziecko ssało tyle, ile chce - podkreśliła w radiowej Jedynce prof. Barbara Kowalewska-Kantecka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Probiotyki. Czym są i czy warto je zażywać?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 16:42
Dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka bakterii fermentujących mleko znany był już w starożytności.
rozwiń zwiń