Nauka

Lekarze ostrzegają: smog zagraża ciąży

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 18:29
W tym roku Anglicy opublikowali badania, z których wynika, że w łożyskach kobiet ciężarnych, które mieszkają w centrum Londynu częściej obserwuje się osadzanie sadzy pochodzącej z pyłów wdychanych na co dzień przez przyszłe matki.
Audio
  • Wpływ smogu na rozwijającą się ciążę (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Kobieta w ciąży
Kobieta w ciążyFoto: tasha/Pixabay

Niestety grozi to również mieszkankom dużych polskich miast. Podobne badania przeprowadzono w Krakowie na grupie 500 kobiet. – Badania dowiodły, że dzieci rodzą się mniejsze oraz mają zmniejszony obwód główki, co z kolei powoduje mniejszy wskaźnik inteligencji, a w późniejszym życiu rozwój wielu poważnych chorób płuc i oskrzeli – powiedział ginekolog prof. Roman Smolarczyk.

Zatem jak chronić siebie i rozwijające się dziecko? Dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz proponuje specjalną dietę. – Musimy walczyć o to, żeby nie było żadnych niedoborów pokarmowych – wskazała.

Pewne gatunki roślin oczyszczają powietrze w domu i tym samym pozwalają ciężarnej zachować zdrowie. Jakie to rośliny? O tym w nagraniu audycji. Goście mówili również, po które produkty spożywcze powinna sięgać przyszła matka, a których powinna unikać. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Roman Smolarczyk (ginekolog, położnik i endokrynolog), Hanna Stolińska-Fiedorowicz (dietetyk kliniczny)

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 13.45

abi

 

Czytaj także

Chorzy na nowotwory umierają często z niedożywienia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 19:06
Eksperci medyczni podkreślają, że ogromny wpływ na leczenie pacjentów onkologicznych ma wczesne wdrożenie żywienia medycznego. Szacuje się, że około 40 proc. pacjentów onkologicznych w Europie cierpi z powodu niedożywienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arytmia serca - objawy, przyczyny, leczenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 19:28
Zwykle serce bije ok. 60-80 razy na minutę - taki jest prawidłowy rytm serca u ludzi zdrowych. U osób wyczynowo uprawiających sport serce może pracować wolniej około 40-50 razy na minutę podczas spoczynku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Profilaktyka okulistyczna u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 16:00
- Uważność jest tutaj bardzo wskazana - mówi dr Anna Maria Ambroziak, okulistka. - Obserwujmy, jak dziecko reaguje na bodźce, które są adekwatne do reakcji w danym wieku - dodaje.
rozwiń zwiń