90 Polskiego Radia
Section04

Głos Solidarności znów w Polskim Radiu

Polskie Radio
Izabella Mazurek 16.03.2015
Wybory do Sejmu i Senatu, punkt wyborczy przy ul. Stanisława Wyspiańskiego na Żoliborzu. Plakaty zachęcające do uczestnictwa w wyborach i głosowania na Solidarność, Warszawa, 4.06.1989. Źr. PAPJan Morek
Wybory do Sejmu i Senatu, punkt wyborczy przy ul. Stanisława Wyspiańskiego na Żoliborzu. Plakaty zachęcające do uczestnictwa w wyborach i głosowania na "Solidarność", Warszawa, 4.06.1989. Źr. PAP/Jan Morek

Zespół Dziennikarzy Komitetu Obywatelskiego zaczął tworzyć się już w trakcie obrad Okrągłego Stołu. Trzon stanowili radiowcy wyrzuceni z pracy w stanie wojennym. Ich opozycyjne losy były bardzo różne. Często wiodły przez prasę podziemną, ośrodki internowania, areszty i więzienia.

Magazyn radiowy "Solidarni" pojawił się na antenie Polskiego Radia już w kwietniu 1989 roku. Była to pierwsza jaskółka wolnych mediów. Baza zespołu znajdowała się przy alei Niepodległości. Dla trzydziestu ośmiu pracowników radio przeznaczyło… jeden pokój. Z tego powodu wiele pozycji radiowego magazynu powstawało w studiu Polskiego Związku Niewidomych oraz w pierwszej siedzibie "Gazety Wyborczej".

Skomponowany przez Włodzimierza Korcza sygnał audycji zapowiadał, że partyjno-rządowy monopol na informacje został złamany. Przyczynili się do tego m.in. Janina Jankowska, Szczęsna Milli, Marek Owsiński, Krzysztof Oczkowski, Jacek Fedorowicz, Jacek Ejsmont, Jerzy Farner, Bohdan Tomaszewski, Marek Mądrzejewski czy Czesław Dygant.

  • Zobacz więcej na temat:
Section19
Section20