Powstanie Warszawskie

Siedem razy kanałami

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2009 07:00
Stanisław Jankowski ps. "Agaton": Siedem razy szedłem kanałami za każdym razem mając nadzieję, że na coś się przydam, że los się wreszcie odmieni.
Audio
  • - Siedem razy szedłem kanałami za każdym razem mając nadzieję, że na coś się przydam - wspomnienia Stanisława Jankowskiego ps. Agaton. Archiwum (PR)
Patrol por. Agatona z batalionu Pięść
Patrol por. "Agatona" z batalionu "Pięść"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Stanisław Jankowski tuż przed wybuchem wojny ukończył skończył studia na wydziale architektury i rozpoczął pracę na Politechnice Warszawskiej. W czasie kampanii wrześniowej przebywał w wileńskim Ośrodku Artylerii Lekkiej. Po agresji Sowietów na Polskę został przez nich aresztowany, ale udało mu się zbiec. Trafił do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Tam po przejściu specjalnego szkolenia, jako cichociemny został w marcu 1942 roku zrzucony nad Polską. W okupowanym kraju został kierownikiem Wydziału Legalizacji i Techniki w Oddziale II Komedy Głównej AK. Jego wydział z powodzeniem zajmował się podrabianiem dokumentów.

W Powstaniu Warszawskim był dowódcą plutonu "Agaton" w batalionie "Pięść". Powstanie rozpoczął na Woli. W nocy z 13 na 14 sierpnia razem ze swoim patrolem przedarł się ze Starego Miasta na Żoliborz z rozkazami dla pułkownika Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela". Jeszcze tej samej nocy ruszył z patrolem do oddziałów w Puszczy Kampinoskiej skąd wrócił z batalionem posiłków. W nocy z 21 na 22 sierpnia brał udział w nieudanym ataku na Dworzec Gdański.

Po upadku powstania przebywał w niemieckiej niewoli, gdzie został adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Do Polski wrócił w 1946 roku. Przez wiele lat pracował w Biurze Planowania Rozwoju Stolicy. W 1980 roku wydał swoje wspomnienia z czasów okupacji zatytułowane "Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie". Zmarł 5 marca 2002 roku w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Stanisława Jankowskiego "Agatona".