Kultura

Warsaw Afrobeat Orchestra. Koncert promocyjny płyty "Man is Enough"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 14:18
Agencja Muzyczna Polskiego Radia zaprasza 30 marca o godz. 19.00 do Studia Lutosławskiego na koncert zespołu Warsaw Afrobeat Orchestra, promujący nowa płytę "Man is Enough".
Fragment okładki płyty Man is Enough
Fragment okładki płyty "Man is Enough"Foto: materiały promocyjne

Orkiestra w wyjątkowy sposób łączy afrobeat, reggae, dub, funk, rock, jazz czy world music. Doświadczeni muzycy i trzy wokalistki to wielobarwny taneczny tygiel, który nie pozwala nikomu ustać w miejscu. Dzięki współpracy z amerykańskim Ubiquity Records przykuli uwagę świata. W BBC zachwycała się nimi legenda brytyjskich DJ’ów, Gilles Peterson.

Członkowie grupy występują z wieloma zespołami sceny folk, world, rock,  jak Village Kollektiv, Żywiołak, Elvis Deluxe czy ShataQS.  

Warsaw Afrobeat Orchestra (WAO) to jedyny w Polsce i być może jedyny w Europie Wschodniej afrobeatowy kolektyw.

WAO są nie tylko przekaźnikiem nigeryjskiej tradycji Fela Kutiego i jego rodziny, proponują też nowatorską i oryginalną formułę tej muzyki, wprowadzając do niej elementy innych stylów. Jak żaden inny afrobeatowy zespół na świecie wykorzystują siłę trzech żeńskich wokali.

Powstali w 2012 roku w Warszawie. W marcu 2013 w formie cyfrowej ukazał się pierwszy EP grupy, entuzjastycznie przyjęty przez fanów i media. Nagrania natychmiast przykuły uwagę kultowej amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records, od ponad 20 lat wydającej wartościową muzykę od afrobeatu po hiphop, jazz czy elektronikę.

W listopadzie 2013 ich nakładem ukazał się czerwony singiel winylowy zespołu. "Only Now", zawierający dodatkowo remix dokonany przez związanego z wytwórnią producenta Bosq z Whiskey Barons.

Grupę zauważono również w Polsce – ich "Your Way" przez kilka tygodni okupował "Listę przebojów z charakterem" na antenie Polskiego Radio RDC, wcześniej "Only Now" wybrany został drugim najlepszym polskim utworem roku 2013 w głosowaniu słuchaczy audycji "Strefa Dread" na antenie Czwórki.

Zespół wystąpił m.in. w ramach Międzynarodowego Festiwalu Szkół Artystycznych "Kręgi Sztuki" w Cieszynie, podczas warszawskiego Grand Festivalu Róbrege czy na antenie audio video Polskiego Radia Czwórka.

Międzynarodowy sukces singla doprowadził do podpisania umowy z Ubiquity na wydani debiutanckiego albumu. "Wëndelu" ukazał się w marcu 2015 w formacie plików, CD oraz podwójnego winyla. Jego dźwięki można było usłyszeć w audycji legendarnego DJ’a BBC Gillesa Petersona, a w programie Wah Wah 45s na antenie brytyjskiego Back2Back FM „Wëndelu” został płytą tygodnia.

Polską wersję CD chwilę później wydała wytwórnia Seeyousoon (Lou & Rocked).

Album eksplorował szeroką gamę dźwięków z Afryki i Jamajki, jako afrobeat, afro-disco i funk a także wywodzących się z polskiej muzyki etnicznej, jazzu czy rocka, a na końcu znalazł się remix Masala Sound System. Na lubelskich "Innych Brzmieniach" WAO supportowali Tony Allena, legendarnego perkusistę Fela Kutiego. Zagrali też m.in. na szczecińskim festiwalu Pyromagic.

"Man is Enough" - drugi album Warsaw Afrobeat Orchestra ukazał się 3 lutego 2017 i został wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Zawiera dziesięć utworów utrzymanych w stylu afrobeat/afrofunk. Rozpoczynający "Intro" nawiązuje do tradycji muzyki berberyjskiej i polskiego folkloru. Kompozycje posiadają więcej akcentów międzynarodowych, także dzięki gościom, którzy wzięli udział w nagraniach.

Można tu usłyszeć dwie znakomite polskie wokalistki Weronikę Grozdew-Kołacińską i Shatę QS oraz czołowych muzyków sceny afrobeat na świecie, Dele Sosimi i Leona Kaleta Ligan-Majek. Nagrania są rozwinięciem kierunku wyznaczonego przez muzyków na pierwszym albumie. Utwory nie są klasycznym afrobeatem - są raczej inspirowane muzyką afro i funkiem i można tu znaleźć wiele odniesień do polskiego etno/folk. "Man is Enough" jest muzyczną hybrydą, którą scala funkowy groove.

Skład:

Iza Byra – wokal / Magdalena Kuś – wokal / Anna Piotrowska – wokal / Jan Jędrzejczyk – piano

/ Wojciech Trusewicz – gitara / Rafał Gańko – trąbka / Adam Kłosiński – puzon / Karol

Gołowacz – saksofon / Jakub Bruszewski – bass / Igor Chołda – instrumenty perkusyjne /

Dariusz "PepciaQ" Daniszewski – perkusja

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni