X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Jerzy Hoffman nie wstydzi się łez w kinie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2011 09:00
- Jestem widzem, który potrafi płakać na filmie, dlatego staram się tworzyć kino pełne emocji, a nie zimnego intelektu - powiedział Polskiemu Radiu Jerzy Hoffman, który dziś obchodzi 79 urodziny.
Audio

Jerzy Hoffman, reżyser i scenarzysta filmowy, znany jest przede wszystkim z ekranizacji trylogii Henryka Sienkiewicza. Jego dorobek artystyczny jest jednak znacznie bogatszy. Wyreżyserował także m.in. "Starą baśń - kiedy słońce było Bogiem", film dokumentalny "Ukraina", melodramaty "Trędowata" i "Znachor" oraz film kostiumowy "Piękna nieznajoma". Obecnie Jerzy Hoffnam pracuje nad kolejną wielką produkcją historyczną "Bitwa Warszawska 1920". Aby dowiedzieć się więcej na temat filmu wystarczy kliknąć TU.

W wywiadzie, którego Jerzy Hoffman przed rokiem udzielił Polskiemu Radiu i który specjalnie z okazji urodzin reżysera odnaleźliśmy w radiowym archiwum, reżyser przyznał, że nie wstydzi się płakać w kinie, dlatego stara się tworzyć kino pełne emocji, a nie zimnego intelektu.

Aby dowiedzieć się więcej kliknij w ikonę dźwięku "Jerzy Hoffman nie boi się łez w kinie", który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

Reżyser, który potrafi pracować z aktorami

Największym osiągnięciem Jerzego Hoffmana jest ekranizacja trylogii Henryka Sienkiewicza. W 1969 roku zrealizował wspólnie z Jakubem Goldbergiem film "Pan Wołodyjowski" z Tadeuszem Łomnickim w roli tytułowej. Pięć lat później na ekrany polskich kin weszła druga część "Trylogii" - "Potop". W roli chorążego orszańskiego Andrzeja Kmicica wystąpił Daniel Olbrychski, a w postać Oleńki Billewiczówny wcieliła się Małgorzata Braunek. Aktorka po latach, ciepło wspominała współpracę z Jerzym Hoffmanem. Zdaniem Małgorzaty Braunek, reżyser osiągnął sukces nie tylko dzięki talentowi, ale też metodzie pracy z aktorami.

Aby dowiedzieć się co jeszcze Małgorzata Braunek powiedziała o współpracy z Jerzym Hoffmanem, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku "Małgorzata Braunek", który znajduje się w boksie po prawej stronie artykułu.

 

Twórca doceniany i nagradzany

Reżyser jest laureatem licznych nagród, między innymi wyróżnienia "Orły 2006" za osiągnięcia życia, przyznawanego przez Polską Akademię Filmową. Podczas odbierania nagrody reżyser mówił, że będzie ona dla niego motywacją do dalszej pracy twórczej. - Ponieważ nie dostałem Orłów po śmierci, będę je traktował jako motywację do tego, by jeszcze coś w życiu zrobić - mówił.

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w ikonę dźwięku "Jerzy Hoffman odbiera Orła", który znajduje się w boksie po prawej stronie artykułu.

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. Dzieciństwo spędził w Gorlicach. W wieku siedmiu lat został wywieziony wraz z rodziną na Syberię. Do Polski powrócił dopiero po zakończeniu wojny. Studiował w Instytucie Filmowym w Moskwie. Od 1954 roku realizuje filmy dokumentalne, a od 1962 - fabularne. W 1980 roku został kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Zodiak". W uznaniu zasług Jerzego Hoffmana, 12 lutego 1999 roku odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi.

(mz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni