X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Nikt inny tak nie opowiadał o zwierzakach

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2012 12:15
Lemurom, indykom, rekinom, termitom i muchom tse-tse poświęcał odrębne, dwudziestominutowe audycje w Polskim Radiu. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych taśm Jana Żabińskiego z naszego archiwum.
Audio
Nikt inny tak nie opowiadał o zwierzakach
Foto: wikipedia commons

/

W 1955 roku do studia zaciągnięto Jana Żabińskiego prawie siłą. Zoolog od 30 lat nagrywał już wtedy audycje dla Polskiego Radia. Podczas jubileuszowego nagrania, które zachowało się w naszym archiwum, stwierdził, że niechętnie mówi o sobie, że nie ma na ten temat zbyt wiele zabawnego do powiedzenia.

To postać zupełnie niezwykła, nieco dziś zapomniana. Przed wojną był jednym z założycieli i pierwszym dyrektorem warszawskiego zoo. W czasie okupacji niemieckiej szybko stało się jasne, że placówka nie przetrwa. Okupanci organizowali na terenie zoo krwawe safari, strzelając do bezbronnych zwierząt z karabinów maszynowych. Istniała obawa, że część drapieżników wydostanie się na ulicę. 36 z nich Jan Żabiński uśpił osobiście, co musiał mocno przeżyć.

Żabiński nie opuścił zoo, gdy powstała tam wtedy hodowla świń. Na terenie ogrodu schronienie znalazło w czasie wojny kilkuset ukrywających się Żydów (razem z żoną Żabiński został nagrodzony medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata).

Doktor działał także w konspiracji. Na terenie ogrodu do tej pory pracownicy znajdują skrytki na broń budowane przez swoich poprzedników. Walczył w powstaniu warszawskim, ciężko ranny trafił do oflagu. Wrócił do Warszawy i zaczął odbudowywać zniszczony ogród zoologiczny. Zwierzęta przekazywali mu także dyrektorzy niemieckich placówek.

Zawsze słynął z ogromnej wiedzy i łatwości w jej przekazywaniu. W Polskim Radiu nagrał ponad 1500 audycji. Ich tematy bywały nieoczywiste, mówił o zwierzętach nocnych, o bakcylach, o zagrożonych misiach koala i rozgwiazdach. Każdemu zwierzęciu poświęcał 20 minutową audycję.

Opowiadał na przykład o lemurach: - Przede wszystkim skąd ta nazwa? O, jest ona dość starożytna. Używali jej bowiem Rzymianie dla oznaczania duchów zmarłych przodków. A cóż to ma do zwierząt? - spytacie może rzeczywiście zaciekawieni. Na to odpowie jedna z najcharakterystyczniejszych cech wspólnych dla wszystkich gatunków należących do lemurów: są istotami nocnymi, niemal nigdy nie stykającymi się z ziemią, a czasem szybko, czasem powoli, ale zawsze absolutnie bez szmeru przesuwają się jak cienie po gałęziach drzew.

Przypominamy archiwalne nagrania poświęcone nie tylko lemurom, ale i latającym żabom, mrówkojadom, lelkom i ogórkom morskim. Choć tematy wybierał nieoczywiste, stał się on szybko jedną z najpopularniejszych osób w Polskim Radiu. Jan Żabiński o życiu mówił w swojej audycji tak: - Inne jest przecież życie nas - ludzi, inne tygrysa, rekina, inne dżdżownicy, a jeszcze inne ameby, bakterii, dębu, czy trawy. To wszystko są istoty żywe, życia każdej z nich są niewątpliwie odmienne. Jeżeli więc chodzi o życie w ogóle, trzeba by podać definicję co pod tym terminem rozumiemy.

Kolejnych audycji Jana Żabińskiego można posłuchać tu >>>

 

Urszula Schwarzenberg-Czerny / fot. PAP/CAF-ARCHIWUM

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Klub Trójki: opowieść o Antoninie i Janie Żabińskich

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2009 21:00
Niezwykła opowieść o niezwykłych ludziach
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o Janie Żabińskim - odc.1

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 09:15
Opowieść o Janie Żabińskim - odc.1
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Ludziom i zwierzętom” – reportaż Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 15:28
Wtorek, 10 maja, godzina 20.10, Program 1.
MELCHIORY 2010 – nagroda w kategorii Premiera Roku (Srebrny Melchior).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeżyli wojnę, bo znaleźli schronienie w zoo

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 14:02
W czasie wojny na byłym wybiegu dla lwów i w willi dyrektora Jana Żabińskiego, ukrywali się Żydzi. Schronienie w warszawskim zoo znalazło w czasie wojny kilkaset osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta małe i duże w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2012 23:30
- Nie chcę szkalować kapucynki, to nie żaden szatan - uspokajał doktor Jan Żabiński i dodawał za chwilę, że małpka dysponuje czterema, bardzo ostrymi kłami. Prezentujemy fantastyczne audycje o zwierzętach, z archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń