X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Czterej pancerni" mają już 46 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 11:00
Już w latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem.
Kadr z filmu Czterej pancerni i pies
Kadr z filmu "Czterej pancerni i pies"Foto: fot. Wikipedia

Serial telewizyjny "Czterej pancerni i pies" ma 46 lat. 9 maja 1966 roku został wyemitowany pierwszy odcinek pod tytułem "Załoga".

Bardzo popularny był główny temat muzyczny - "Ballada o czterech pancernych" z muzyką Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga. W latach 60. dzieci bawiły się "w załogę Rudego" - niemal wszyscy chłopcy chcieli być Jankiem Kosem, ewentualnie Grigorijem lub Gustlikiem, w ostateczności psem Szarikiem. Dziewczynki chciały być Marusią.

Serial nadmiernie gloryfikował bohaterstwo polskiego żołnierza, ale nie był koturnowy, czy zbyt patetyczn. Jego mocne strony, to sprawna realizacja i sceny komediowe. W 2006 roku Telewizja Polaka wycofała serial z emisji jako przykład peerelowskiej propagandy, zwłaszcza w kwestii przyjaźni polsko - radzieckiej. Jednak uważny widz dostrzeże wątki wręcz antypropagandowe - Janek Kos trafił do wojska z południowo-wschodnich krańców Rosji przy granicy z Japonią. Prawdopodobnie wraz z rodziną musiał być ofiarą wywózki, choć z uwagi na cenzurę, kwestia musiała pozostać niedookreślona. Ojciec Janka był przedwojennym oficerem, obrońcą Westerplatte.

Serial według książki Janusza Przymanowskiego w reżyserii Konrada Nałęckiego od lat 60. bił rekordy popularności. Janusz Gajos w roli Janka Kosa, Franciszek Pieczka jako Gustlik, Włodzimierz Press jako Grigorij, Roman Wilhelmi jako Olgierd Jarosz, czy Pola Raksa jako Marusia - stali się prawdziwymi gwiazdami.

W ostatnich latach serial "Czterej pancerni i pies" został wyemitowany m.in. przez kanał Kino Polska i wydany na DVD.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

W 120 zdaniach o 20 filmach Planete Doc

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:55
Obejrzeliśmy 20 filmów przed rozpoczęciem 8. edycji festiwalu Planete Doc. Każdy z nich opisaliśmy w 6 zdaniach!
rozwiń zwiń