Kultura

Festiwal "Dwa Teatry - Sopot 2014". Nagrody rozdane!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 20:00
Dzięki teatrowi radia i telewizji, kultura przez wielkie "K" trafia pod "strzechy". Podczas finału XIV festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2014" wyróżniono najlepsze radiowe słuchowiska oraz sztuki wyemitowane na małym ekranie.
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska Królowa i Szekspir
Anna Cieślak i Maria Pakulnis - nagranie słuchowiska "Królowa i Szekspir"Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Nagrodzeni w kategorii słuchowisk na XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska radiowego otrzymała sztuka "Królowa i Szekspir" w reżyserii Janusza Kukuły. Jury wyróżniło, poza reżyserem, Krzysztofa Sielickiego, który przygotował adaptację sztuki oraz Marię Pakulnis, odtwórczynię głównej roli. "Królowa i Szekspir" jest produkcją Programu Pierwszego Polskiego Radia.

W kategorii reżyseria wyróżnienie otrzymał Dariusz Błaszczyk i jego "Mistrz Manole", przedstawienie zgłosił do konkursu Teatr Polskiego Radia. W tym roku jury wytypowało dwa najlepsze autorskie scenariusze. W tym tekst Marka Kochana, który wymyślił słuchowisko "Trzej panowie jadą autem" - zgłoszone do konkursu przez Trójkę. Drugim laureatem jest Sebastian Majewski, który stworzył "Nietoty" - sztuka wyemitowana na antenie Radia Kraków.

Scenarzysta Jan Warenycia zaadaptował na potrzeby sztuki radiowej "Trylogię. Fuga alla polacca", według opowiadania Zbigniewa Wojnarowskiego. Zdaniem jury była to najlepsza adaptacja spośród zgłoszonych na festiwal słuchowisk - wyprodukował ją Teatr Polskiego Radia. Natomiast nagrodę za realizację akustyczną im. Janusza Hajduna otrzymał Andrzej Brzoska. Pracował on przy Trójkowym "Andym" w reżyserii Krzysztofa Czeczota.

Z kolei w kategorii muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, jury uhonorowało Jacka Hałasa, który skomponował muzykę do "Mistrza Malone".

Podczas festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2014" nie zabrakło również tych najbardziej prestiżowych wyróżnień osób, które swoim głosem i grą aktorską najbardziej wpływają na wyobraźnię słuchaczy.

Nagrodę w kategorii najlepsza rola kobieca otrzymała Anna Cieślak. Aktorka wcieliła się w tytułową "Salome". Słuchowisko wyreżyserował Dariusz Błaszczyk, a wyprodukowała je Dwójka. W ocenie jurorów prym wśród aktorów pierwszoplanowych wiódł Adam Woronowicz, który zagrał Andiego.

Na drugim planie najlepiej sprawdziła się Wiktoria Gorodecka, która zagrała Andżelikę w słuchowisku "Próba" w reżyserii Edwarda Wojtaszka - produkcja Dwójki. Doceniono też akwizytora - drugoplanowa rola męska - w którego wcielił się Łukasz Lewandowski w słuchowisku "Abrakadabra" w reżyserii Waldemara Modestowicza. Sztukę do konkursu zgłosiła Radiowa Jedynka.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego "za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności" otrzymał Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowisk "Abrakadabra", "Lala", "Ryszard III. Gra o tron", "Upadek z trzepaka". Natomiast Radiowej Dwójce przyznano honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk, za "różnorodną ofertę programową".

W skład jury weszli: Danuta Stenka - przewodnicząca, Elżbieta Pleszkun-Olejniczakowa, Tadeusz Dąbrowski, Jerzy Gruza, Edward Pałłasz.

Nagrodzeni w kategorii Spektakl Teatru TV na XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Anna
Anna Seniuk / Fot. Grzegorz Śledź/PR2

"Skutki uboczne" Petra Zelenki to bezwzględna krytyka współczesnego świata, kultu pieniądza, cynizmu i ludzkiej obłudy. Za ten wyrazisty, acz bolesny obraz naszych czasów, twórcy "Skutków ubocznych" w reżyserii Leszka Dawida otrzymali Grand Prix za najlepszą sztukę Teatralną TV. Poza reżyserem nagrody pieniężne otrzymali: aktorzy oraz osoby odpowiedzialne za muzykę, zdjęcia i scenografię. Jury podkreśliło, że "werdykt wyraża tęsknotę za spektaklami powstającymi specjalnie dla Teatru Telewizji". "Skutki uboczne" niezależnie wyróżniono też za montaż, nagrodę w tej kategorii otrzymał Maciej Pawliński.

Jury doceniło również reżysera sztuki "Piąta strona świata". Roberta Talarczyka uhonorowano "za oryginalne przeniesienie do telewizji spektaklu teatru żywego planu". Przyznano mu też nagrodę w kategorii oryginalny współczesny tekst dramatyczny lub adaptacja teatralna, za "twórczą adaptację niezwykłej powieści Kazimierza Kutza Piąta strona świata".

"Dwa Teatry - Sopot 2014" to również nagrody za zdjęcia i scenografię. Nagrodę w pierwszej kategorii otrzymał Marcin Koszałka "za sposób obrazowania wnoszący nową jakość do spektaklu Korzeniec " w reżyserii Remigiusza Brzyka. W tym spektaklu, zdaniem jury, mogliśmy też oglądać najlepszą scenografię stworzoną przez Remigiusz Brzyka.

Z kolei nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne otrzymał Stanisław Radwan za kompozycje do spektakli: "Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz "Udręka życia" w reżyserii Jana Englerta. Natomiast Leszek Ptaszyński został doceniony za przedstawienie "Piąta strona świata" w reżyserii Roberta Talarczyka. Ptaszyński otrzymał wyróżnienie w kategorii twórcza realizacja telewizyjna spektaklu teatralnego.

Jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień jakim są nagrody za kreacje aktorskie, przyznano ikonom polskiego teatru. Annie Seniuk za role: Lewiwy w spektaklu "Udręka życia" w reż. Jana Englerta, Matriony Wasiljewny Czelcowej w spektaklu "Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i telewizyjnej Jana Englerta oraz za rolę Alicji w spektaklu "Brancz" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Drugim nagrodzonym aktorem jest Jan Frycz. Stworzyło on najlepszą kreację męską grając Iwana Nikołajewicza Zachedryńskiego w spektaklu "Miłość na Krymie" w reżyserii telewizyjnej Jana Englerta.

Wybitny aktor i reżyser Jan Englert również został doceniony. Otrzymał on nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego. Zdaniem jury twórczość Jana Englerta "odrzuca stereotypy i łatwe nowinki. Jest umocowana w pamięci i historii oraz dotyczy problemów współczesności”.

Ponadto przyznano trzy wyróżnienia aktorskie: dla Jolanty Fraszyńskiej za rolę Lily Karłownej Swietłowej w spektaklu "Miłość na Krymie" w reżyserii teatralnej Jerzego Jarockiego i reżyserii telewizyjnej Jana Englerta. Dla Dariusza Chojnackiego za rolę Bohatera w spektaklu "Piąta strona świata" w reżyserii Roberta Talarczyka oraz dla Edyty Ostojak za role: Ester Pławner, Żydówki i służącej Korzeńców w spektaklu "Korzeniec" w reżyserii teatralnej Remigiusza Brzyka i telewizyjnej Marcina Koszałki.

W skład jury weszli: Maja Ostaszewska - przewodnicząca, Krzysztof Babicki, Andrzej Bart, Zdzisław Pietrasik, Wojciech Todorow.

(pkur)

Zobacz więcej na temat: Dwa Teatry Polecamy
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Jeśli troska o słowa zniknie, będziemy bełkotać". Pszoniak z Wielką Nagrodą "Dwóch Teatrów"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 23:00
- Słowo przestało mieć wagę, którą miało kiedyś, dziś słowo płynie, jak wszystko, szybko. Wydaje mi się, że to my, ludzie teatru, radia, którzy czują, co znaczyć może słowo, mają obowiązek zwracania na to uwagę. Szczególnie, że wiąże się to z naszym ojczystym językiem - mówił w Jedynce Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń