Kultura

Tylko nam Krzysztof Pastor opowiada o swoim najnowszym balecie (wideo!)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 08:00
W niedzielę odbyła się premiera spektaklu "I przejdą deszcze" w wykonaniu Baletu Narodowego. Zachęcamy do zobaczenia naszej relacji wideo z próby oraz wysłuchania rozmów z reżyserem oraz solistami.
Krzysztof Pastor
Krzysztof PastorFoto: fot. Polskie Radio

"I przejdą deszcze" to pierwszy balet w reżyserii Krzysztofa Pastora, który przygotował specjalnie dla zespołu Baletu Narodowego. Trzy inne tytuły w jego reżyserii - "Tristan", "Kurt Weill", "In Light and Shadow" - które miała okazję zobaczyć polska publiczność, zrealizowane zostały wcześniej za granicą. Choreograf wyjaśnia w rozmowie z portalem kultura.polskieradio.pl , że jego nowy spektakl wynika z potrzeby wypowiedzenia się na tematy wyjątkowo mu bliskie, związane są z historią Polski.

- W ostatnim czasie dużo mówi się bolesnych dziejach naszego narodu. Używa się jednak do tego języka brutalnego, wulgarnego. Uznałem, że balet jest rodzajem sztuki, który o pewnych sprawach potrafi mówić  w sposób poetycki i metaforyczny –  uzasadnia  Krzysztof Pastor.

Reżyser zaznacza jednak, że w "I przejdą deszcze" nie opowiada o konkretnych, mrocznych kartach naszej historii, lecz o uczuciach i emocjach, które w nas wywołują.

 

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz materiał wideo.

 

Maksim Wojtiul, solista Baletu Narodowego zapowiada, że w tym spektaklu będzie bardzo dużo uczuć i emocji.

Aby dowiedzieć się więcej, zobacz nasz materiał wideo.

Premiera baletu "I przejdą deszcze" odbędzie się 27 marca w Balecie Narodowym w Warszawie.

Zobacz także reportaż serwisu muzyka.polskieradio.pl o zmaganiach zespołu Polskiego Baletu Narodowego z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki w Operze Narodowej (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 07:00
W niedzielę, 27 marca, muzyka wybitnego kompozytora i choreografia Krzysztofa Pastora opowiedziała o trudnych dziejach narodu polskiego. Zapraszamy na reportaż z prób do spektaklu "I przejdą deszcze".
rozwiń zwiń