Kultura

Robert Więckiewicz: Tym filmem ujawniamy cichych, żywych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 21:00
- To był ekstremalnie wyczerpujący i fizycznie i psychicznie projekt - mówi Robert Więckiewicz. Jego rola w wojennym filmie Agnieszki Holland "W ciemności" jest bardzo wysoko oceniana.
Audio
  • Robert Więckiewicz: Praca nad tym filmem była ekstremalnie trudna

- Przez kilkunaście godzin kręciliśmy zimą, w totalnej ciemności, w kanałach. W takich warunkach odgrywaliśmy skrajne, rozdzierające emocje - opowiada aktor portalowi polskieradio.pl.

Może dlatego krytycy piszą o wojennym filmie Agnieszki Holland, że bliżej mu do horroru, niż do znanych do tej pory opowieści o Holocauście.  Wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt bardzo zależało na tym, żeby pokazać złożoną wojenną rzeczywistość. W filmie "W ciemności" ludzie są źli i dobrzy, niezależnie od narodowości.

Robert Więckiewicz gra złodzieja, który zmienia się pod wpływem kontaktu z ukrywającymi się w kanałach Żydami. Grany przez niego Leopold Socha to postać autentyczna.

- Myślenie o tym, że ta historia wydarzyła się naprawdę, taki rodzaj odpowiedzialności może być na planie paraliżujący - mówi aktor - Trzeba skupić się na kreacji. Jak się gra kogoś, kto istniał naprawdę, to jest zawsze wizja tej postaci.

Więckiewicz w rozmowie z portalem polskieradio.pl opowiada też o ogromnym wzruszeniu, jakie towarzyszyło spotkaniu z Krystyną Chiger, dziewczynką która II wojnę światową przeżyła dzięki pomocy Leopolda Sochy. Jej wspomnienia zainspirowały Agnieszkę Holland do nakręcenia "W ciemności".

Reżyserka i odtwórca głównej roli prezentowali film już na festiwalu w Toronto, teraz spotykają się z publicznością w Brukseli. Film pojawi się na polskich ekranach w styczniu 2012 roku.

usc
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

14 miesięcy w łódzkich kanałach

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2010 22:00
Jak dowiedział się portal polskieradio.pl, najnowsze dzieło Agnieszki Holland, zobaczymy pod innym tytułem niż dotychczas zapowiadano. Poznaj szczegóły i zobacz galerię zdjęć z planu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szyc i Więckiewicz - który z nich zagra Wałęsę?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2011 06:00
Janusz Głowacki, znany pisarz i dramaturg, kończy pisanie scenariusza do filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy polskiego kandydata do Oskara

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:47
Film Agnieszki Holland "W ciemności" będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował PISF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W ciemności" Agnieszki Holland podbija Toronto

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 19:59
- Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące - napisał recenzent "Wall Street Journal".
rozwiń zwiń