Kultura

Zobacz fotografie z kontynentu, który się śni

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:00
- Australia zazdrośnie strzeże swojego piękna. Jednym ze jej strażników jest pożar buszu, rozprzestrzeniający się z prędkością 100 km/godz. - opowiada Marek Tomalik, który był gościem "Do południa".
Audio
  • Marek Tomalik opowiada o swojej fascynacji Australią (Do południa/Trójka)
Zobacz fotografie z kontynentu, który się śni
Foto: Marek Tomalik

Jak wyznaje, jego fascynacja Australią trwa już blisko ćwierć wieku. - Wszystko zaczęło się tam 24 lata temu. Zobaczyłem wówczas ogromne przestrzenie, które wzywają, pochłaniają, prowadzą. Były kolejne podróże, kolejne książki - opowiada gość Pawła Drozda.

"Lady Australia" czytaj więcej o książce >>>

Jak brzmi Australia? - W głębi kraju ciszą absolutną, słychać wtedy łomot serca. Początkowo może się to wydawać lekko strasznie. Nad ranem Australia rozbrzmiewa głosami ptaków, zupełnie innymi niż te, które można usłyszeć w Polsce. 80 procent flory i fauny australijskiej występuje tylko na tym kontynencie - przypomina Marek Tomalik. Jakie barwy są charakterystyczne dla Australii? Czerwona ochra, jak zapewnia podróżnik, nigdzie na świecie nie występuje z taką intensywnością. - To kolor, który nas pobudza - mówi.

/

Australia jednak to przede wszystkim ziemia Aborygenów. Bez nich nie da się jej zrozumieć. Stąd wybór okładki książki "Lady Australia". Rdzenni mieszkańcy kontynentu są wyjątkowi nie tylko z powodu swojej unikalnej kultury, ale także ze względu na niezwykłe postrzeganie rzeczywistości jako snu. Nas - białych - Aborygeni nie chcą. Jak podkreśla Marek Tomalik, w odróżnieniu do przedstawicieli innych kultur oni nie są zainteresowani poznawaniem nas, ani opowiadaniem o sobie. Niezwykłe rysunki naskalne, których stworzyli tysiące lat temu, wciąż pozostają tajemnicą. - Aborygeni nie mówią o prawdziwym znaczeniu obrazów, bo kontekst kulturowy jest skomplikowany i nie zrozumiemy go. Nie ma przełożenia między ich a naszą kulturą. Poza tym to ostatni bastion ich tożsamości. Nie chcą go stracić, chcą pozostać sobą - mówi gość "Do południa".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

W Australii można się zakochać

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 18:20
O pięknie Australii i niewyjaśnionej więzi z Aborygenami opowiadał w Czwórce Marek Tomalik – podróżnik, autor książki "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

27 krajów, 160000 km, 888 dni z grzałką w plecaku

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 12:30
Marta Owczarek i Bartek Skowroński na urlopie w Ghanie zdecydowali się przedłużyć swoje kolejne wakacje i wyjechali: do Azji, Australii, Ameryki Południowej, na Wyspy Pacyfiku na 2,5 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tropem Juliusza Verne’a, czyli w rok dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 14:54
Michał Przybysz z żoną Moniką udał się tydzień po ślubie w podróż dookoła świata. - To była nasza największa wyprawa. Wspólne marzenia, decyzja, przygotowania, a później przeżycia - powiedział gość "Czterech pór roku".
rozwiń zwiń