Kultura

Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:11
- Peter Robb pokazuje Włochy w bardzo niekorzystnym świetle. Co zrozumiałe, książka nie ukazała się we Włoszech - opowiada Bohdan Maliborski, tłumacz "Sycylijskiego mroku" Petera Robba.
Audio
  • Bohdan Maliborski o książce "Sycylijski mrok" Petera Robba (Do południa/Trójka)
Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii
Foto: Glow Images/East News

/

- Główną postacią w książce jest Giulio Andreotti, wielokrotny premier Włoch, który miał bardzo bliskie, liczne kontakty z mafią. Ostatecznie sąd uniewinnił Andreottiego z tego zarzutu - mówi Bohdan Maliborski.

Sycylia to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie - tu krzyżowały się i zostawiły ślady różne kultury i choć jest częścią Włoch nawet dziś zachowuje odrębność. Sława Węgrzyn-Szulc, założycielka strony jedziemynasycylie.pl porównuje wyspę do magicznej szkatułki. - Człowiek otwiera wieczko i widzi kolejne szufladki, gdzie warto zajrzeć i to nie ma końca - opowiada gość "Do południa".

Mafia sycylijska kształtuje życie Włoch i oblicze tamtejszej polityki. Bohdan Maliborski w rozmowie z Michałem Nogasiem podkreśla, że główne tematy "Sycylijskiego mroku" to włoska polityka, mafia, styk polityki z mafią, kuchnia włoska, architektura, sztuka, obyczajowość, a ze względu na ich różnorodność i głęboką analizę książka nie należała do łatwych w tłumaczeniu. - Autor porusza się po bardzo wielu tematach, nie prześlizguje się po nich, często je łączy, komentuje cytatami - wyjaśnia tłumacz.

- To książka, w której piękno Sycylii jest zderzane przez Petera Robba z obrzydliwym, często podziemnym światem, światem bezwzględnym, niewybaczającym zdrajcom i trudnym do zrozumienia przez tych, którzy wywodzą się z innego miejsca niż wyspa - dodaje Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00. Program prowadził Michał Nogaś.

(ed)

-------------------------------------------------------

Lista osób nagrodzonych książkami:

Krzysztof Kozak, Śrem

Barbara Kalinowska, Warszawa

Grzegorz Białowąs, Borów

Bożena Kwiecień, Radomsko

Cezary Kardasz, Toruń

Karolina Waszczuk, Wrocław

Joanna Pietrzak, Poznań

Jaroslaw Lankauf, Wejherowo

Ewa Gawliczek, Rogów

Bartosz Bremer, Konstancin-Jeziorna

Maria Cwik-Kulczycka, Lubachów

Celina Matracka, Warszawa

Renata Matyjaszczyk, Częstochowa

Leszek Kilian, Wrocław

Artur Waśniewski, Ciechanów

Iwona Janus, Lubin

Urszula Minkowska, Warszawa

Katarzyna Szustow, Warszawa

Marzena Łodzińska, Pajęczno

Marta Osyda, Jelenia Góra

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jaka jest Mekka? "Nawiedzona, wściekła, sentymentalna”

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 14:48
- Urok tej książki polega na tym, że nie pokazuje Mekki jako miejsca, do którego przychodzi się tylko, aby padać tam plackiem. Bo to miasto, w którym załatwia się przeróżne interesy, w tym matrymonialne – mówił w Trójce prof. Wiesław Łukaszewski o książce "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krajewski: bez łaciny nie możemy zrozumieć europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:54
- Łacina w edukacji szkolnej jest niezwykle potrzebna, ponieważ wyostrza umysł logiką - mówi Marek Krajewski, autor powieści kryminalnych, filolog klasyczny i wielki propagator nauczania łaciny. Na ile ją dzisiaj znamy i na ile jest nam potrzebna? Czy czeka nas renesans łaciny?
rozwiń zwiń