X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:11
- Peter Robb pokazuje Włochy w bardzo niekorzystnym świetle. Co zrozumiałe, książka nie ukazała się we Włoszech - opowiada Bohdan Maliborski, tłumacz "Sycylijskiego mroku" Petera Robba.
Audio
  • Bohdan Maliborski o książce "Sycylijski mrok" Petera Robba (Do południa/Trójka)
Piękno Sycylii zderzone z podziemnym światem mafii
Foto: Glow Images/East News

/

- Główną postacią w książce jest Giulio Andreotti, wielokrotny premier Włoch, który miał bardzo bliskie, liczne kontakty z mafią. Ostatecznie sąd uniewinnił Andreottiego z tego zarzutu - mówi Bohdan Maliborski.

Sycylia to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Europie - tu krzyżowały się i zostawiły ślady różne kultury i choć jest częścią Włoch nawet dziś zachowuje odrębność. Sława Węgrzyn-Szulc, założycielka strony jedziemynasycylie.pl porównuje wyspę do magicznej szkatułki. - Człowiek otwiera wieczko i widzi kolejne szufladki, gdzie warto zajrzeć i to nie ma końca - opowiada gość "Do południa".

Mafia sycylijska kształtuje życie Włoch i oblicze tamtejszej polityki. Bohdan Maliborski w rozmowie z Michałem Nogasiem podkreśla, że główne tematy "Sycylijskiego mroku" to włoska polityka, mafia, styk polityki z mafią, kuchnia włoska, architektura, sztuka, obyczajowość, a ze względu na ich różnorodność i głęboką analizę książka nie należała do łatwych w tłumaczeniu. - Autor porusza się po bardzo wielu tematach, nie prześlizguje się po nich, często je łączy, komentuje cytatami - wyjaśnia tłumacz.

- To książka, w której piękno Sycylii jest zderzane przez Petera Robba z obrzydliwym, często podziemnym światem, światem bezwzględnym, niewybaczającym zdrajcom i trudnym do zrozumienia przez tych, którzy wywodzą się z innego miejsca niż wyspa - dodaje Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do godz. 12.00. Program prowadził Michał Nogaś.

(ed)

-------------------------------------------------------

Lista osób nagrodzonych książkami:

Krzysztof Kozak, Śrem

Barbara Kalinowska, Warszawa

Grzegorz Białowąs, Borów

Bożena Kwiecień, Radomsko

Cezary Kardasz, Toruń

Karolina Waszczuk, Wrocław

Joanna Pietrzak, Poznań

Jaroslaw Lankauf, Wejherowo

Ewa Gawliczek, Rogów

Bartosz Bremer, Konstancin-Jeziorna

Maria Cwik-Kulczycka, Lubachów

Celina Matracka, Warszawa

Renata Matyjaszczyk, Częstochowa

Leszek Kilian, Wrocław

Artur Waśniewski, Ciechanów

Iwona Janus, Lubin

Urszula Minkowska, Warszawa

Katarzyna Szustow, Warszawa

Marzena Łodzińska, Pajęczno

Marta Osyda, Jelenia Góra

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Jaka jest Mekka? "Nawiedzona, wściekła, sentymentalna”

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 14:48
- Urok tej książki polega na tym, że nie pokazuje Mekki jako miejsca, do którego przychodzi się tylko, aby padać tam plackiem. Bo to miasto, w którym załatwia się przeróżne interesy, w tym matrymonialne – mówił w Trójce prof. Wiesław Łukaszewski o książce "Wszystkie drogi prowadzą do Mekki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajewski: bez łaciny nie możemy zrozumieć europejskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2013 12:54
- Łacina w edukacji szkolnej jest niezwykle potrzebna, ponieważ wyostrza umysł logiką - mówi Marek Krajewski, autor powieści kryminalnych, filolog klasyczny i wielki propagator nauczania łaciny. Na ile ją dzisiaj znamy i na ile jest nam potrzebna? Czy czeka nas renesans łaciny?
rozwiń zwiń