X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Łączniczka, którą Marek Edelman nazywał "Irką wariatką"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 03:51
Bohatersko walcząc i ratując ludzi z obozów w trakcie wojny nie miała instynktu samozachowawczego. Dlaczego Irena Conti Di Mauro po wojnie zmieniła tożsamość?
Audio
  • Remigiusz Grzela opowiada o bohaterce swojej książki "Wybór Ireny" (Moje książki/ Jedynka)
Irena Conti di Mauro (P) zostaje pasowana na kawalera Orderu Uśmiechu. Poetka i tłumaczka literatury polskiej na język włoski cały dochód z wydanego przez siebie tomu poezji pt. Trylogia Sycylijska przeznaczyła na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.
Irena Conti di Mauro (P) zostaje pasowana na kawalera Orderu Uśmiechu. Poetka i tłumaczka literatury polskiej na język włoski cały dochód z wydanego przez siebie tomu poezji pt. "Trylogia Sycylijska" przeznaczyła na budowę Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy.Foto: PAP/ Adam Hawałej

Jej życie to właściwie trzy tożsamości. Jako Irena Gelblum - działaczka Żydowskiej Organizacji Bojowej - podejmowała akcje brawurowe, przemycała broń, bez obaw podróżowała w jednym przedziale z Niemcami, szmalcowników prowadziła na policję. - Potrafiła nie tylko wyprowadzić kogoś z obozu, ale wręcz zostać na miejscu tej osoby, a później samej uciec - mówi Remigiusz Grzela, autor książki "Wybór Ireny".

''

Po wojnie była dziennikarką Ireną Waniewicz, a po wyjeździe do Włoch - poetką i tłumaczką literatury Ireną Conti Di Mauro. Zmieniła datę urodzenia, nazwisko panieńskie, narodowość, a nawet głos i sposób mówienia (lekcji udzielał jej Krzysztof Kolberger).

Gość Jedynki przez ponad 10 lat utrzymywał regularne kontakty z poetką, ale rozmawiali głównie o dzieleniu życia na dwie ojczyzny: Sycylię i Polskę. Dopiero z wywiadu z Markiem Edelmanem, przeczytanego dwa lata przed śmiercią Ireny, Grzela dowiedział się, że była łączniczką ŻOB. - Wtedy nie miałem odwagi z nią o tym rozmawiać - przyznaje. Temat podjął dopiero po śmierci Di Conti, uzyskawszy zgodę rodziny.

Jakie czynniki, zdaniem Remigiusza Grzeli, zadecydowały o tak radykalnej zmianie tożsamości Ireny Gelblum i jak radziła sobie z emocjonalną stroną życia w ukryciu? Więcej o tym, a także o relacjach poetki z rodziną i współpracownikami - w nagraniu audycji.

W programie również zapraszamy na konferencję hrabalowską w Warszawie, organizowaną przez Czeskie Centrum w stulecie urodzin Bohumila Hrabala.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Remigiusz Grzela - poeta, dramaturg, autor wywiadów, krytyk literacki Tadeusz Lewandowski oraz Petr Janyszka - dyrektor Czeskiego Centrum
Data emisji: 12.11.2014
Godzina emisji: 20.14
(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Ukrywanie cierpienia jako niewysłowiony ciężar. "Szum" Tulli

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 02:27
- Pisałam tę książkę bez cierpień, bo te rany są dawno zagojone - mówi Magdalena Tulli. Autorka odkrywa w powieści uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Pilipiuk: ufam własnemu osądowi, a nie sugestiom czytelników

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 17:11
Pisarz przyznaje, że słuchanie czytelników jest ryzykowne. Np. latami był proszony o napisanie powieści o Jakubie Wędrowyczu, a gdy już powstała to ludzie zaczęli narzekać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olśnienie, drogowskaz, pocieszenie. Jaką siłę ma poezja?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 13:28
W jednym ze swych wierszy Wisława Szymborska pisała, że niektórzy lubią poezję. Jednak nie są to wszyscy. Co takiego ma w sobie poezja, co nas przyciąga i sprawia, że ją lubimy?
rozwiń zwiń