Kultura

Michael Crummey. Jego bohaterów wykuła Nowa Fundlandia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 01:25
Miejsce, w którym jest najwięcej pochmurnych dni w roku w całej Kanadzie przyciąga niezwykłych ludzi. Ich sylwetki i losy opisuje kanadyjski pisarz i poeta Michael Crummey.
Audio
  • Michael Crummey opowiada o Nowej Fundlandii, bohaterach swoich książek i psach, które pomagają mu w pisaniu (Moje książki/ Jedynka)
- Jeśli chodzi o charakter Nowofundlandczykówn to zawsze uderzało mnie jak duży wpływ miało na niego rybołówstwo, zajęcie nieprzewidywalne i niebezpieczne. I trudny krajobraz, przede wszystkim morze. Taka przyroda kształtuje w ludziach charakter, na który składa się poczucie stoicyzmu, fatalizm i pewna doza lekkomyślności - mówi Michael Crummey
- Jeśli chodzi o charakter Nowofundlandczykówn to zawsze uderzało mnie jak duży wpływ miało na niego rybołówstwo, zajęcie nieprzewidywalne i niebezpieczne. I trudny krajobraz, przede wszystkim morze. Taka przyroda kształtuje w ludziach charakter, na który składa się poczucie stoicyzmu, fatalizm i pewna doza lekkomyślności - mówi Michael CrummeyFoto: Glow Images/ East News

Akcja książek Michaela Crummeya rozgrywa się na Nowej Fundlandii, kanadyjskiej wyspie położonej u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Panują na niej trudne warunki atmosferyczne: porywiste wiatry i deszcze. - Specyficzny charakter tego miejsca widać w krajobrazie i ludziach. Właśnie o tym piszę - mówi Crummey. Wśród jego bohaterów są postaci niebanalne: uratowany z brzucha wieloryba albinos-niemowa, fryzjer, u którego nikt się nie strzyże czy kobieta nieopuszczająca swojego domu od 40 lat. 

Pisarz przyznaje, że lubi czytać książki, których akcja dzieje się w nieznanych mu miejscach. - Dobra książka pozwala wejść w nowy świat i czuć się tam jak u siebie - opowiada autor "Dostatku" i "Pobojowiska".

W rozmowie z Magdą Mikołajczuk Michael Crummey opowiedział również o nowofundlandzkim poczuciu humoru, o tym, dlaczego każdy z nas jest trochę szaleńcem i swoim uwielbieniu dla Wisławy Szymborskiej. Na polskim rynku ukazała się nowa książka naszego gościa "Sweetland", w tłumaczeniu Michała Alenowicza.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Michael Crummey (kanadyjski pisarz i poeta)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 20.16

sm/asz

 

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Sofi Oksanen: ludzie zaczynają zapominać o radzieckiej okupacji

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:36
- Po upadku Związku Radzieckiego dominowało przekonanie, że państwa, będące wcześniej w sferze jego wpływów, staną się natychmiast nowoczesnymi, europejskimi demokracjami - opowiada pisarka Sofi Oksanen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księżyc nad Bretanią" - magiczny romans o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 13:00
- Autorka za tę książkę dostała nagrodę Delia, przyznawaną najlepszej niemieckojęzycznej powieści o miłości - mówiła o romansie Niny George tłumaczka Daria Kuczyńska-Szymala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Darcie łacha" z Adamem Mickiewiczem w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 01:20
- Palacz opium, tęgi pijak, kobieciarz, trochę lunatyk. Gdy spojrzeć na to od tej strony, Adam Mickiewicz to wczesna wersja figury punk rocka - mówi Paweł Potoroczyn, szef Instytutu Adama Mickiewicza,
rozwiń zwiń