X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

Michael Crummey. Jego bohaterów wykuła Nowa Fundlandia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 01:25
Miejsce, w którym jest najwięcej pochmurnych dni w roku w całej Kanadzie przyciąga niezwykłych ludzi. Ich sylwetki i losy opisuje kanadyjski pisarz i poeta Michael Crummey.
Audio
  • Michael Crummey opowiada o Nowej Fundlandii, bohaterach swoich książek i psach, które pomagają mu w pisaniu (Moje książki/ Jedynka)
- Jeśli chodzi o charakter Nowofundlandczykówn to zawsze uderzało mnie jak duży wpływ miało na niego rybołówstwo, zajęcie nieprzewidywalne i niebezpieczne. I trudny krajobraz, przede wszystkim morze. Taka przyroda kształtuje w ludziach charakter, na który składa się poczucie stoicyzmu, fatalizm i pewna doza lekkomyślności - mówi Michael Crummey
- Jeśli chodzi o charakter Nowofundlandczykówn to zawsze uderzało mnie jak duży wpływ miało na niego rybołówstwo, zajęcie nieprzewidywalne i niebezpieczne. I trudny krajobraz, przede wszystkim morze. Taka przyroda kształtuje w ludziach charakter, na który składa się poczucie stoicyzmu, fatalizm i pewna doza lekkomyślności - mówi Michael CrummeyFoto: Glow Images/ East News

Akcja książek Michaela Crummeya rozgrywa się na Nowej Fundlandii, kanadyjskiej wyspie położonej u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Panują na niej trudne warunki atmosferyczne: porywiste wiatry i deszcze. - Specyficzny charakter tego miejsca widać w krajobrazie i ludziach. Właśnie o tym piszę - mówi Crummey. Wśród jego bohaterów są postaci niebanalne: uratowany z brzucha wieloryba albinos-niemowa, fryzjer, u którego nikt się nie strzyże czy kobieta nieopuszczająca swojego domu od 40 lat. 

Pisarz przyznaje, że lubi czytać książki, których akcja dzieje się w nieznanych mu miejscach. - Dobra książka pozwala wejść w nowy świat i czuć się tam jak u siebie - opowiada autor "Dostatku" i "Pobojowiska".

W rozmowie z Magdą Mikołajczuk Michael Crummey opowiedział również o nowofundlandzkim poczuciu humoru, o tym, dlaczego każdy z nas jest trochę szaleńcem i swoim uwielbieniu dla Wisławy Szymborskiej. Na polskim rynku ukazała się nowa książka naszego gościa "Sweetland", w tłumaczeniu Michała Alenowicza.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Michael Crummey (kanadyjski pisarz i poeta)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 20.16

sm/asz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Sofi Oksanen: ludzie zaczynają zapominać o radzieckiej okupacji

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 00:36
- Po upadku Związku Radzieckiego dominowało przekonanie, że państwa, będące wcześniej w sferze jego wpływów, staną się natychmiast nowoczesnymi, europejskimi demokracjami - opowiada pisarka Sofi Oksanen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księżyc nad Bretanią" - magiczny romans o przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 13:00
- Autorka za tę książkę dostała nagrodę Delia, przyznawaną najlepszej niemieckojęzycznej powieści o miłości - mówiła o romansie Niny George tłumaczka Daria Kuczyńska-Szymala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Darcie łacha" z Adamem Mickiewiczem w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 01:20
- Palacz opium, tęgi pijak, kobieciarz, trochę lunatyk. Gdy spojrzeć na to od tej strony, Adam Mickiewicz to wczesna wersja figury punk rocka - mówi Paweł Potoroczyn, szef Instytutu Adama Mickiewicza,
rozwiń zwiń