Kultura

Wystawa "Warszawa i Warszawka”: czyli ciepło, złośliwie i śmiesznie o stolicy

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 08:35
W ostatnich latach wnikliwi obserwatorzy, jakimi są artyści karykatury, mniej interesowali się stolicą. Być może jest to świadectwo dobrego nią zarządzania, a rysownicy nie mają już powodów do żartów z tego miasta? Wystawa "Warszawa i Warszawka”, czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy udowadnia, że tematów do żartów jednak nie brakuje.
Audio
  • Wystawa "Warszawa i Warszawka” : czyli ciepło, złośliwie i śmiesznie o stolicy (Rozdroża Kultury/Jedynka)
Zygmunt Zaradkiewicz, dyrektor Muzeum Karykatury
Zygmunt Zaradkiewicz, dyrektor Muzeum Karykatury Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

O Warszawie pisali poeci, była natchnieniem malarzy i jest stałą inspiracją dla artystów karykatury. Stolica Polski to miasto fascynujące, ale nie wolne od problemów uprzykrzających życie jego mieszkańcom. Jak każda wielka aglomeracja potrafi zachwycić rozmachem, ale i rozzłościć korkami ulicznymi. Jak ją widzą ci, którzy tu mieszkają, jak odwiedzający ją mieszkańcy innych polskich miast; jaka jest w oczach cudzoziemców; czym bawi, czym złości, a czym zachwyca - to ilustrują zgromadzone w Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej prace artystów z całego świata.

- Na wystawie nie znajdziemy prac, które w zjadliwy sposób krytykują Warszawę - mówi Zygmunt Zaradkiewicz, dyrektor Muzeum Karykatury. - Wśród nadesłanych rysunków, które brały też udział w Międzynarodowym Konkursie na Rysunek Satyryczno-Humorystyczny, który rozstrzygnięto jeszcze w czerwcu, nie było też takich, które krytykują konkretne osoby - podkreśla Andrzej Kordela, sekretarz konkursu, gość Magdy Mikołajczuk w audycji "Rozdroża Kultury".

Wśród autorów znaleźli się artyści z Luksemburga, Ukrainy, Włoch, a nawet z… Chin. Na rysunku azjatyckiego artysty skośnooka Syrenka Warszawska obcina łeb industrialnemu smokowi. Takiej Syrenki jeszcze nikt nie widział.
Wystawę pokonkursową "Warszawa i Warszawka czyli dobrze i lepiej o naszej stolicy” można odwiedzać od 17 września 2013.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Magdy Mikołajczuk.

(ah, muzeumkarykatury.pl)

Zobacz więcej na temat: muzeum SZTUKA wystawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Seamus Heaney dogadywał się z królami, noblistami i zwykłymi ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 13:10
Bezpośredni, otwarty, skromny, z fantastycznym poczuciem humoru - taki był Seamus Heaney. - Był u nas w domu, gdy Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla. Złapał gazetę, w której opublikowano portret poetki i kazał sobie zrobić zdjęcie z Noblistką - opowiada Adam Szostkiewicz, tłumacz Heaneya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Krauze o filmie "Papusza": musieliśmy spłacić dług Cyganom

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 17:01
- Cyganie zapłacili największą cenę podczas wojny. Proporcjonalnie zginęło ich najwięcej ze wszystkich narodowości. W kinie nie ma o tym śladu. Nakreśliliśmy dość epicki obraz. Była okazja spojrzenia na Romów inaczej. Traktując ich jako naród, a nie folklor - powiedział Krzysztof Krauze o filmie "Papusza" w rozmowie z Joanną Sławińską.
rozwiń zwiń