Kultura

"Pomiędzy słowami". Film na trudne czasy

Kinomani mają swój złoty czas. W stolicy Niemiec trwa właśnie festiwal Berlinale, w Stanach Zjednoczonych wielkimi krokami zbliża się oscarowa gala, a na ekrany kin w Polsce wchodzi wiele interesujących filmów. Wśród nich jest polska produkcja "Pomiędzy słowami".
Kadr z filmu Pomiędzy słowami
Kadr z filmu "Pomiędzy słowami"Foto: Mat. pras./Best Film
O Audycji

To wyreżyserowana przez Urszulę Antoniak opowieść o Michaelu, 28-letnim berlińskim prawniku pochodzącym z Polski (Jakub Gierszał). Mężczyzna dzięki ciężkiej pracy świetnie odnalazł się na emigracji, dorównując swoim kolegom po fachu i zajmując wysoką pozycję w niemieckim społeczeństwie. Jednak pewnego dnia przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałem.

- To nie jest prosta historia. Uwielbiam Urszulę Antoniak za to, że po wyjściu z kina zostaje więcej pytań i odpowiedzi. Scenariusz, choć powstał w 2011 roku, jest nieprawdopodobnie aktualny, ponieważ wpisuje się w problem uchodźców i emigracji, z którym boryka się Europa - mówił gość audycji, krytyk filmowy Remigiusz Kadelski.

Zobacz zwiastun:

W audycji zrecenzowaliśmy również filmy:

"Kształt wody" (reż.  Guillermo del Toro) - baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a nocami pracuje w sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą (Octavia Spencer), odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata. 

Zobacz zwiastun:


"Czwarta władza" w reżyserii Stevena Spielberga. Dwoje wydawców dziennika "The Washington Post", Katherine Graham (Meryl Streep) i Ben Bradlee (Tom Hanks), staje na czele starcia amerykańskiej prasy z najwyższymi władzami, walcząc o prawo do ujawnienia szokujących tajemnic, przez cztery dekady ukrywanych przez najwyższe władze USA.

Zobacz zwiastun:


"Jeszcze nie koniec" (reż. Xavier Legrand) - dramat francuski. Miriam i Antoine Besson są po rozwodzie. Miriam chciałby uzyskać wyłączną opiekę nad synem Julienem, aby ochronić go przed ojcem, który - jak twierdzi - jest brutalny. Z kolei Antoine przedstawia siebie jako lekceważonego rodzica. Julien staje się zakładnikiem narastającego konfliktu pomiędzy rodzicami. Na temat tego filmu prowadząca i jej gość prowadzili zażartą dyskusję w studiu.

Zobacz zwiastun: 


"Szron" - francusko-litewsko-ukraińsko-polska produkcja w reżyserii litewskiego twórcy Šarūnasa Bartasa. To opowieść o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają z pomocą humanitarną na wschód Ukrainy.

Zobacz zwiastun:


W "Magazynie bardzo filmywym" zajrzęliśmy również do Niemiec, gdzie 15 lutego rozpoczął się festiwal Berlinale. W konkursie głównym o Złotego Niedźwiedzia walczy film Małgorzaty Szumowskiej pt. "Twarz". Ta reżyserka otrzymała już srebrne wyróżnienie na Berlinale za film "Body/Ciało" w 2015 roku. O atmosferze festiwalu mówił w Jedynce krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski, a o tematyce filmu "Twarz" - aktor Mateusz Kościukiewicz, odtwórca głównej roli.

W audycji wspominaliśmy także zmarłego reżysera Antoniego Krauzego, twórcę takich filmów, jak "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk". Wyemitowaliśmy m.in. archiwalną wypowiedż twórcy na temat filmu "Czarny czwartek".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w ramach audycji Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Gość: Remigiusz Kadelski (krytyk filmowy)

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 21.10

mg/abi

Playlista