Kultura

Nowy "Radiobook": Eliza Orzeszkowa "Meir Ezofowicz" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 08:09
W serii Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy po raz pierwszy po prozę Elizy Orzeszkowej. Jest to powieść "Meir Ezofowicz". Czyta Adam Ferency (nagranie z 2001 roku).
Meir Ezofowiczs na kanale Radiobook
"Meir Ezofowiczs" na kanale "Radiobook"Foto: materiały promocyjne

"Meir Ezofowicz" to tekst powstały w początkach drugiego, realistycznego, raczej mało optymistycznego okresu twórczości Orzeszkowej - żyjącej w XIX i na początku XX wieku pisarki, publicystki i działaczki społecznej, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek twórczości literackiej okresu pozytywizmu.

Meir Ezofowicz, młody żydowski idealista sprzeciwia się zacofaniu otoczenia, religijnemu fanatyzmowi i prześladowaniu karaimów, czym naraża się tradycyjnej społeczności żydowskiej fikcyjnego miasteczka Szybów.

audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

Kiedy Meir demaskuje fakt podpalenia przez kilku mieszkańców miasteczka pobliskiego browaru i sprzeciwia się szanowanemu mędrcowi, Izaakowi Todrosowi, zostaje wygnany, a jego ukochana, karaimka Gołda – zamordowana. Mimo wyklęcia i wypędzenia Ezofowicza z rodzinnego miasteczka jego poglądy znajdują wielu zwolenników wśród młodych mieszkańców Szybowa.

Powieść "Meir Ezofowicz" ukazała się drukiem w roku 1878. Jedyna filmowa, niema, adaptacja tekstu powstała w 1911 roku, wyprodukowana przez warszawskie Towarzystwo Udziałowe Sfinks, we współpracy z rosyjską firmą Globus. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty filmu.

Proponowane wydanie dźwiękowe powieści jest zapisem interpretacji, której dokonał w studiach Polskiego Radia, już w XXI wieku, w roku 2001, Adam Ferency, znakomity aktor telewizyjny, filmowy i teatralny, mający na swoim koncie również blisko setkę ról dubbingowych i prac lektorskich.

#Radiobook #Audiobooki #PolskieRadio

Słuchaj także:


Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

ag

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowość na kanale "Radiobook" - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 07:38
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - prezentujemy w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Po raz drugi sięgamy do twórczości Aleksandra Fredry. Tym razem poznajemy jego talent pamiętnikarski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:00
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - w tym tygodniu proponujemy "Wspólny pokój" Zbigniewa Uniłowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy "Radiobook" - Norwid "Czarne kwiaty", "Białe kwiaty" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 12:00
W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - mamy nieco zaskakującą propozycję... prozę Cypriana Kamila Norwida, a mianowicie dwa - związane ze sobą - tytuły: "Czarne kwiaty" i "Białe kwiaty". Czyta Zbigniew Zapasiewicz (nagranie z 2001 roku).
rozwiń zwiń