X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Kultura

"Sztuka znikania": kapłan voodoo przewodnikiem po PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 16:30
- Amon stara nam się pokazać to, co znamy, z nieco innej perspektywy. To podróż z nim nie tylko do PRL-u, ale też duszy polskiej, którą mógł wtedy zobaczyć w stanie gotującym się - mówi o bohaterze filmu "Sztuka znikania" Piotr Rosołowski.
Audio
  • O pracy nad filmem "Sztuka znikania" opowiada jeden z reżyserów Piotr Rosołowski (Muzyczna Jedynka)
Piotr Rosołowski, współreżyser filmu Sztuka znikania
Piotr Rosołowski, współreżyser filmu "Sztuka znikania"Foto: Andrzej Szozda/PR

"Sztukę znikania", film który powstał w ramach cyklu "Przewodnik do Polaków", realizowanego w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, do 19 maja mają szansę zobaczyć widzowie 10. Festiwalu PLANETE+ DOC.

- Pomysł na tę historię dostaliśmy "z importu". Włoski dziennikarz Riccardo Orizio napisał zbiór reportaży o pozostałościach kolonializmu na świecie. Na Haiti trafił do wioski, gdzie mieszkają potomkowie polskich legionistów, a wśród nich Amon Frémon. Pomyśleliśmy, że niesamowite może być to, jak on zobaczył polską rzeczywistość czasów PRL - mówił w "Muzycznej Jedynce" Piotr Rosołowski.

Amon to nieżyjący już kapłan voodoo, który odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową w 1980 roku na zaproszenie Jerzego Grotowskiego. Historia jego pobytu w Polsce przeplata się w dokumentalnym filmie "Sztuka znikania" z różnymi zdjęciami z tamtego okresu, w tym także z fragmentami filmów fabularnych.

- Bardzo szybko zobaczyliśmy, że nie ma żadnych materiałów związanych z jego wizytą, tylko kilku świadków, a wiele białych plam. Dlatego zaczęliśmy je wypełniać obrazami, które jakoś mogły oddać ducha tych dni - wyjaśnia współreżyser filmu w rozmowie z Joanną Sławińską.

Polska była dla Amona bardzo dziwnym miejscem. Ludzie zachowywali się niezrozumiale godzinami stali w kolejkach, jakby chcieli pobyć razem, ale wcale ze sobą nie rozmawiali. Odprawiali dziwaczne rytuały na wielkich stadionach. Deszcz padał tu głośno, z nieba leciała zła, biała woda niegasząca pragnienia. Amon odprawia ceremonię voodoo, aby uwolnić Polaków od złych mocy.

Twórcy "Sztuki znikania” - Piotr Rosołowski i Bartek Konopka - byli nominowani do Oscara za film "Królik po berlińsku".

Jakie jeszcze filmy festiwalowe poleca Joanna Sławińska? Czy "Sztukę znikania" znajdzie się w dystrybucji kinowej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! Szczegółowy program wydarzeń w kinach Warszawy i Wrocławia można znaleźć na stronie www.planetedocff.pl

Zobacz więcej na temat: festiwal filmowy FILM
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

IV Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 10:40
W dniach 8-15 maja w warszawskim kinie Muranów będzie można zobaczyć najnowsze i najciekawsze nowe filmy znad Sekwany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Łodzi startuje festiwal "Kamera Akcja"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 13:15
Ponad trzydzieści filmów zaprezentowanych zostanie podczas imprezy, która potrwa do 22 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bernardo Bertolucci przewodniczącym jury w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 14:05
73 - letni, poruszający się na wózku inwalidzkim włoski reżyser, będzie przewodniczył międzynarodowemu jury. Zdecyduje ono, komu przyznać nagrody, w tym główną - Złotego Lwa.
rozwiń zwiń