Kultura

Przedwojenne gwiazdy kina, skazane na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 19:25
- Nora Ney wiedziała, że nie ma dla niej przyszłości filmowej w Polsce, dlatego zdecydowała się na wyjazd. Początkowo starała się wrócić do zawodu aktorki, a ostatecznie pracowała w fabryce, jako opiekunka, pomoc domowa i archiwistka - mówi Grzegorz Rogowski, autor książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
Audio
  • Grzegorz Rogowski opowiada o bohaterkach książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" (Cztery Pory Roku/ Jedynka)
Nora Ney to polska aktorka żydowskiego pochodzenia o zjawiskowej urodzie, która wystąpiła m.in. w filmach: Uroda życia, Głos pustyni, Doktór Murek, Zew morza, Orlę
Nora Ney to polska aktorka żydowskiego pochodzenia o zjawiskowej urodzie, która wystąpiła m.in. w filmach:" "Uroda życia", "Głos pustyni", "Doktór Murek", "Zew morza", "Orlę"Foto: Jerzy Benedykt Dorys

Książka "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" opowiada o przedwojennych gwiazdach kina, o których trudno znaleźć jakiekolwiek informacje po ich wyjeździe z kraju w 1939 roku. Autor publikacji, Grzegorz Rogowski skupił się na losach siedmiu aktorek m.in. Jadwigi Smosarskiej, Nory Ney, Leny Żelichowskiej, Renaty Radojewskiej. Prace nad książką zajęły mu dwa lata. Dzięki nowoczesnym technologiom udało mu się dotrzeć do dzieci aktorek i osób, które pamiętają opisywane postaci.

- Żadna z nich nie powróciła właściwie do swojego zawodu, z wyjątkiem grupy teatralnej, czyli Jadwigi Smosarskiej, Danuty Nakonecznej, Janiny Wilczówny, które jeszcze przez chwilę w czasie II wojny światowej grały w polskim teatrze w Nowym Jorku. Był to jedyny kontakt, z tym, co znały i lubiły, a potem imały się różnych zawodów jak modelka, recepcjonistka, opiekunka, by zapewnić sobie byt w Stanach Zjednoczonych - opowiada Grzegorz Rogowski, który na co dzień pracuje w Filmotece Narodowej.

Jadwiga Smosarska to jedyna z bohaterek książki, która powróciła do Polski. O jej historii i pozostałych aktorkach przedwojennego kina rozmawiamy z autorem książki "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji". Czy były szczęśliwe? Jak pokora pomagała im mierzyć się z nową rzeczywistością? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Grzegorz Rogowski (autor książek "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji" i "Pod polską banderą przez Atlantyk", pracownik Filmoteki Narodowej)

Data emisji: 31.03.2017

Godzina emisji: 11.20

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Serial "Bodo". Portret artystycznego środowiska

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2016 15:26
O największych przedwojennych gwiazdach polskiego filmu, teatru i kabaretu w związku ze zbliżającą się emisją serialu "Bodo" mówił w audycji Artur Stachowski, varsavianista i przewodnik PTTK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od "Zmienników" po konie. Nietypowy aktor Marek Siudym

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 00:39
- Nie jestem typowym aktorem, narcyzem, który kocha być na scenie. Aktorem bywam i uważam, że jest to świetny zawód, ale nie jest on ważniejszy niż inne - mówi w "Lecie z Radiem" Marek Siudym.
rozwiń zwiń