Kultura

Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Każdy może się przyczynić do jego powstania

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 07:35
Po 11 listopada w placówkach pocztowych ruszy sprzedaż numizmatów z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki jako cegiełek na budowę w Okopach (woj. podlaskie) jego muzeum. 
Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Od stycznia 1982 r., w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, Mszę świętą w intencji Ojczyzny wraz z homilią, odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko (na zdjęciu)
Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Od stycznia 1982 r., w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, Mszę świętą w intencji Ojczyzny wraz z homilią, odprawiał ks. Jerzy Popiełuszko (na zdjęciu)Foto: PAP/Grzegorz Rogiński

Posłuchaj
03:31 Jedynka/Polska i Świat - 19.10.2021 popiełuszko Narodowa zbiórka na Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki (Polska i Świat/Jedynka)

 

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" we współpracy z NSZZ "Solidarność", Instytutem Pamięci Narodowej (IPN) i Pocztą Polską.

"Uosabia cechy ważne dla niezłomnych duchownych"

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda przypomniał, że we wtorek, 19 października, minęła 37. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tego dnia obchodzimy także Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

- Bardzo się cieszę, że projekt Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach nabiera tempa. To muzeum - oprócz historii bł. ks. Jerzego Popiełuszki - także będzie miało swój aspekt dotyczący wszystkich księży niezłomnych, niezłomnych bohaterów w walce o wiarę, niepodległość i solidarność - powiedział.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zaznaczył, że nieprzypadkowo Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych jest obchodzony 19 października, w dniu porwania ks. Jerzego Popiełuszki.

- Bł. ks. Jerzy Popiełuszko uosabia całym swoim życiorysem cechy ważne dla niezłomnych duchownych, przede wszystkim przywiązanie do Boga, gotowość służenia Bogu, chrześcijańskie miłosierdzie, otwartość, służba drugiemu człowiekowi i miłość do Polski. Za przywiązanie do tych wartości zapłacił największą cenę - został zamordowany przez siepaczy systemu komunistycznego - przypomniał.Czytaj także:


"Myślę, że to będzie bardziej dom"

Popiełuszko 1200.jpg
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko - serwis specjalny

Marek Popiełuszko, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro", podkreślił, że Okopy "to miejsce bardzo szczególne", w którym urodził się ks. Jerzy Popiełuszko. Wskazał, że od wielu lat marzył, by "to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się".

- Cieszę się, że powstaje coś pięknego. Coś dla ludzi, dla następnych pokoleń. Nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom. Chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - stwierdził.

Przewodniczący Rady Fundacji "Dobro" Bogdan Romaniuk ocenił, że "państwo polskie stanęło na wysokości zadania, gdyż środki na budowę Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki są zagwarantowane". Wyjaśnił, że pomysł na sprzedawanie cegiełek to efekt działalności brata ks. Jerzego Popiełuszki - Józefa, który jeździ z relikwiami w różne miejsca Polski.

- Kiedy mówi on o tym, że fundacja, państwo polskie zdecydowało się, by w Okopach powstało muzeum, każdy deklaruje, że chętnie włączyłby się w projekt poprzez jakiś datek. Wspólnie z Mennicą Polską przygotowaliśmy więc projekt numizmatu i projekt blistra, na którym jest wizerunek przyszłego Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki - wytłumaczył.Numizmat z wizerunkiem ks. Jerzego Popiełuszki i cytatem: "mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą" będzie można nabyć po 11 listopada w placówkach Poczty Polskiej.

- Udostępniamy nasze placówki pocztowe, które są w każdym powiecie, w każdej gminie. Każdy obywatel Polski będzie miał możliwość zakupienia cegiełki w naszych placówkach pocztowych. Wszystkich serdecznie zachęcamy, aby wesprzeć tę cenną inicjatywę - zachęcił wiceprezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.

Zakończenie prac projektowych związanych z Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest planowane na początek 2022 roku. Otwarcia placówki można spodziewać się jesienią 2024 roku - w 40. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Czytaj także:


Jerzy Popiełuszko

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w Okopach (woj. podlaskie). Po maturze wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie dał się poznać jako obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością i odprawiał comiesięczne msze święte za ojczyznę, gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie stanu wojennego występował w obronie internowanych, wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb reżimu komunistycznego.

Ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb ks. Jerzego odbył się 3 listopada 1984 roku. Zgromadził około miliona osób.


Relacja z pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki Profil: IPNtvPL


Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 roku ustanowił go patronem Solidarności.

***

Tytuł audycji: Polska i Świat

Prowadził: Patryk Michalski

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 22.22

Jedynka/PAP/IAR/kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Zło dobrem zwyciężaj". 37. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 06:00
19 października 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zajmującego się w Polsce Ludowej zwalczaniem Kościoła katolickiego, uprowadzili, a potem zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był gotowy na wszystko". 37 lat temu zginął błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 03:37
19 października mija 37 lat od śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności", zamordowanego przez bezpiekę.
rozwiń zwiń