Kultura

Międzynarodowy Komitet Grupy Ładosia zainaugurował swoją działalność

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:17
Międzynarodowy Komitet Grupy Ładosia powstał w celu koordynowania ustanowionego przez Sejm Roku Grupy Ładosia 2021, ale zamierza kontynuować swoją działalność i upowszechniać wiedzę na temat działań polskich dyplomatów w czasie II wojny światowej.
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów
Zdjęcia Żydów uratowanych przez polskich dyplomatów Foto: Karol Darmoros/IAR

Posłuchaj
03:01 Jedynka/Polska i świat - 19.10.2021 grupa ładosia Międzynarodowy Komitet Grupy Ładosia zainaugurował swoją działalność (Polska i Świat/Jedynka)

 

- Historia grupy Aleksandra Ładosia jest niezwykła z wielu powodów. To historia ludzi walczących z piórem w ręku. Jej działalność można podsumować jako jeden wielki, moralny sprzeciw wobec Zagłady i ideologii, która do niej prowadziła - powiedział dr Sebastian Ładoś, stryjeczny prawnuk Aleksandra Ładosia, polskiego dyplomaty ratującego Żydów w czasie swojej służby w ambasadzie Polski w Szwajcarii.

Podkreślił, że Międzynarodowy Komitet Grupy Ładosia powstał w celu koordynowania ustanowionego przez Sejm Roku Grupy Ładosia 2021, ale zamierza kontynuować swoją działalność i upowszechniać wiedzę na temat działań polskich dyplomatów w czasie II wojny światowej. Wskazał, że po "80 latach idea Grupy Ładosia ponownie łączy".

Czytaj także:

"Historia warta opowiadania"

Ambasadorowie 1200.jpg
Nie tylko grupa Ładosia. Polskich dyplomatów, którzy pomagali Żydom, było wielu

Powołanie Komitetu Grupy Ładosia jest możliwe dzięki trwającym od kilku lat poszukiwaniom dokumentów dotyczących "paszportów życia" wydawanych przez grupę.

Monika Maniewska z Instytutu Pileckiego zwróciła uwagę, że w tym czasie udało się oszacować liczbę uratowanych dzięki paszportom państw Ameryki Środkowej i Południowej na ok. 8-10 tys. osób. - Gdy zaczynaliśmy naszą pracę, zakładaliśmy, że liczba uratowanych sięgnie kilkuset osób. Dotarcie do kolejnych archiwów zmieniło te szacunki - zauważyła.

Jej zdaniem powołanie Międzynarodowego Komitetu Grupy Ładosia pozwoli na zintensyfikowanie współpracy z różnymi organizacjami zajmującymi się dziejami Holocaustu, tak aby "mogły poznać tę historię, ponieważ jest to historia warta opowiadania".

Wieloletni pracownik Instytutu Jad Waszem, badacz historii polskich dyplomatów, prof. Mordecai Paldiel powiedział, że popularyzacja postaci Ładosia i jego kolegów ma na celu pokazanie "dobrej historii w ramach Holokaustu, wskazanie tych, którzy ratowali Żydów". Przypomniał, że największą grupę wśród wyróżnionych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata stanowią Polacy.

- Szczególne miejsce wśród nich zajmują członkowie Grupy Ładosia, ponieważ ich grupa świadczyła pomoc w masowej skali. Opowieść o nich musi się stać częścią historii Holokaustu - stwierdził Paldiel. W jego opinii jest to opowieść tym bardziej wyjątkowa, ponieważ polscy dyplomaci skutecznie współpracowali z organizacjami żydowskimi i wraz z nimi próbowali zaapelować do państw alianckich o przeciwdziałanie zbrodni.Członkami Komitetu zostali zarówno potomkowie polskich dyplomatów jak i rozsiani po całym świecie uratowani z Zagłady: Heidi Fishman, Chana i Aron Colthof, Uri Strauss, reprezentanci środowisk żydowskich w Polsce i na świecie, rabin Michael Schudrich, członkowie Światowego Kongresu Żydów i Kongresu Żydów Amerykańskich, a także badacze i odkrywcy historii Grupy Ładosia - Jeffrey K. Cymbler, Markus Blechner, Monika Maniewska i prof. Mordecai Paldiel.

Polish WWII diplomat Aleksander Ładoś (1891-1963) Image Wikimedia Commons [Public domain]
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Do Komitetu przyłączyli się także reprezentanci polskich instytucji: dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski, dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski oraz polscy politycy wszystkich ugrupowań - inicjatorzy powołania Roku Grupy Ładosia przez polski Sejm.

Czytaj także:

Rok Grupy Ładosia

Grupa Ładosia (określana także jako Grupa Berneńska) była to nielegalna polsko-żydowska struktura, która w latach 1942-1943 zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów państw Ameryki Południowej. Dokumenty te trafiały do Żydów, którzy dzięki nim unikali wywózek do niemieckich obozów zagłady i trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech oraz do okupowanej Francji w Vittel, dzięki czemu część z nich doczekała końca wojny.

Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Grupy Ładosia. W uchwale zaznaczono, że Grupa Ładosia ratowała Żydów bez względu na ich obywatelstwo. "O głębokim humanitaryzmie tej akcji świadczy fakt, że wśród ocalonych zidentyfikowanych z imienia i nazwiska było około 3000 obywateli przedwojennych Niemiec. Jest to bezprecedensowy w historii przypadek ratowania podczas trwającej wojny obywateli najezdniczego państwa przed ich własnymi władzami i stworzoną przez nie machiną zagłady" - głosi uchwała przyjęta przez Sejm.


Aleksander Ładoś - ratując Żydów przed Zagładą, fałszował paszporty krajów latynoamerykańskich Profil: Instytut Pileckiego


***

Tytuł audycji: Polska i Świat

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Aleksander Ziemiańczyk

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 22.26

Jedynka/PAP/IAR/kk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

130. rocznica urodzin Aleksandra Ładosia – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 05:55
Grupa polskich dyplomatów w Szwajcarii dostarczała Żydom w okupowanej Polsce tysiące południowoamerykańskich paszportów. Te dokumenty chroniły przed śmiercią w komorach gazowych. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić datę urodzin dyplomaty.
rozwiń zwiń