Kultura

"Ścieżki północy" - o wielkości i małości człowieka

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2015 02:39
- "Ścieżki północy" Richarda Flanagana pokazują, że można być bohaterem w jednym aspekcie życia albo w krytycznych sytuacjach, a jednocześnie małym człowiekiem w innych - mówi tłumacz, Maciej Świerkocki.
Audio
  • Wielkość i małość człowieka w "Ścieżkach północy" (Moje książki/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/StockSnap

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

"Zazwyczaj Nagrodę Bookera otrzymują bardzo dobre książki. W tym roku wyróżniliśmy arcydzieło" - powiedziało jury, które w 2014 przyznało prestiżowe wyróżnienie Richardowi Flanaganowi za "Ścieżki północy". - Jako czytelnik miałem ambiwalentne uczucia do tej książki. Jest hybrydyczna gatunkowo, bo nie brakuje w niej grozy, wzruszenia, humoru - opowiada gość radiowej Jedynki.

Z jednej strony można ją uznać za powieść wojenną, a z drugiej za melodramat, co dla niektórych jest zarzutem w stosunku do tej lektury. - Byłem zdumiony czytając rozmaite zachodnie recenzje, bo dawno nie zdarzyło mi się spotkać z tak skrajnie różnymi opiniami - dodaje Maciej Świerkocki.

W audycji wyjaśniliśmy, z czego wynikają zarzuty krytyków książki Flanagana, z jakich powodów jest to przykra dla Australijczyków lektura i co sprawia, że główny bohater jest odarty z patosu.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Maciej Świerkocki (pisarz, scenarzysta, krytyk, tłumacz książki "Ścieżki północy" Richarda Flanagana), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 14.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/pg

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Johanna Langefeld - esesmanka uratowana przez więźniarki

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 22:01
- Historia jest nieprawdopodobna, sensacyjna i zaskakująca. Dowiedziałem się o niej z jednego zdania, które było rzucone na marginesie losów więźniarek z Ravensbrück - mówi reżyser Władysław Jurkow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uległość" Houellebecqa, czyli strasznie islamem lub drwina z Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 05:10
- "Uległość" Michela Houellebecqa opowiada o tym, czego dotyczą wszystkie jego książki, czyli upadku naszej cywilizacji. Islam jest tu jednym z wyjść - mówi pisarka Magdalena Miecznicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jolanta" Chutnik przeciwieństwem bohaterek z kolorowych gazet

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 02:59
Kustoszka pamięci blokowisk oraz fascynatka zanikającej kultury podwórkowej wydała nową książkę "Jolanta". - Zwykle mówi się, że w dużych miastach panuje znieczulica, ale jest to pozorna anonimowość - mówi Sylwia Chutnik.
rozwiń zwiń