Kultura

"Granica zapomnienia" - syberyjska odyseja

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 10:00
To opowieść o geologu, który wyrusza na daleką północ Rosji, aby odkryć przeszłość staruszka, niewidomego mężczyzny, ktory kiedyś w uratował mu życie. To podróż do przeszłości, powrót do bolesnych czasów ludobójstwa, terroru i łagrów. Dlaczego warto sięgnąć po też ksiażkę?
Audio
  • Rozmowa o książce Siergieja Lebiediewa "Granica zapomnienia" (Moje książki/Jedynka)
Skała Szaman na jeziorze Bajkał
Skała Szaman na jeziorze BajkałFoto: Shutterstock.com/Nelly Den

- Gdy poznałam autora książki, Sergieja Lebiediewa byłam pod wrażeniem jego odręcznego pisania powieści na kartkach. Na moich oczach powstawało kolejne dzieło. Nie znałam wtedy jeszcze jego twórczości. Okazało się, że jest geologiem. Opowiedział mi całą swoją historię życia, wspomniał o swoim dziadku. Książkę przeczytałam zarówno w języku szwedzkim jak też w polskim przekładzie. Wszystko zostało zachowane i bardzo wiernie oddane, w szczególności język - mówi Justyna Czechowska, tłumaczka języka szwedzkiego.

Autorem polskiej wersji książki "Granica zapomnienia" jest Grzegorz Szymczak. - Dla mnie ta powieść to podróż w czasie i przestrzeni w dosłownym znaczeniu. To jest poszukiwanie w słowie swojej tożsamości, możliwości wyrażenia swoich myśli, relacji między przyrodą a człowiekiem. Autor nieustannie przywiązuje uwagę do każdego słowa, dzięki temu tekst płynie - dodaje.

Dla mnie ta książka jest napisana trochę jak baśń. Pojawia się jakaś tajemnica, a potem jest młody bohater, który musi odbyć tę wielką, niebezpieczną podróż, żeby zdobyć skarb, a później jeszcze wrócić. Byłam zaskoczona dojrzałością tego działa. To niezwykłe - mówi tłumaczka.

Od 16 do 29 lipca, w wieczornych "Lekturach Jedynki" Andrzej Mastalerz będzie czytał fragmenty "Granicy zapomnienia" Sergieja Lebiediewa. Więcej o książce w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Justyna Czechowska (tłumaczka jęz. szwedzkiego), Grzegorz Szymczak (tłumacz z jęz. rosyjskiego)

Data emisji: 04.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb/abi

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

B. A. Paris i jej książki o domowym koszmarze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:00
Wychowała pięć córek, a po skończeniu 50 lat odkryła swoje nowe powołanie i zaczęła pisać książki. Brytyjska autorka thrillerów psychologicznych B. A. Paris niedawno odwiedziła Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najbardziej zbuntowany rok XX wieku - "1968. Czasy nadchodzą nowe"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 21:07
Od niedawna można już kupić nową książkę Cezarego Łazarewicza napisaną wspólnie z Ewą Winnicką pod tytułem "1968. Czasy nadchodzą nowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk nagrodzona. "Bieguni" przebili się na trudnym rynku anglojęzycznym

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 11:00
Olga Tokarczuk otrzymała prestiżową nagrodę literacką Booker International za powieść "Bieguni". W Polsce ukazała się ona w 2007 roku, natomiast po angielsku została wydana rok temu pod tytułem "Flights". Książkę przetłumaczyła Jennifer Croft.
rozwiń zwiń